Novinky a názory / zprávy

Myšlenka a skutečnost švýcarského ateliéru E2A – začíná další (a možná poslední) výstava světové architektury v Českých Budějovicích

Od 15. května do 7. září bude v Domě umění v Českých Budějovicích k vidění výstava studia E2A ze Švýcarska. (na obrázku škola Hofacker v Curychu) Foto: Rasmus Norlander

Dům umění nabízí další výstavu architektury – tentokrát se představí tým E2A ze Švýcarska. Navrhují vizionářské stavby po celé Evropě. Je to poslední výstava zahraničních architektů pod vedením kurátora Michala Škody.

Dům umění České Budějovice , 12. 5. 2025

Bratři Piet a Wim Eckert založili společnou kancelář E2A v roce 2001 v Curychu. V současné době kancelář zaměstnává přibližně 60 spolupracovníků a navrhuje veřejné, kulturní, firemní, komerční a rezidenční projekty po celé Evropě.

Piet Eckert a Wim Eckert absolvovali ETH v Curychu v roce 1994, resp. 1995. Oba pracovali v letech 1994 až 1997 v OMA v Rotterdamu, Los Angeles a Soulu. Vyučovali na evropských školách a univerzitách, například na Accademia di architettura v Mendrisiu (hostující profesor). Od roku 2020 jsou Piet Eckert a Wim Eckert jmenováni řádnými profesory na Fakultě architektury a stavebního inženýrství Technické univerzity Dortmund v Německu.

Foto: Vodní policejní stanice v Curychu

Jedním z prvních realizovaných děl, které získalo mezinárodní uznání, bylo sídlo Nadace Heinricha Bölla v Berlíně-Mitte (2008). Jednalo se o průkopnický příklad udržitelné kancelářské architektury, která snížila spotřebu energie na polovinu. K dalším významným projektům patří budova taz v Berlíně, která byla nominovaná na cenu Miese van der Rohe za rok 2022. Dále Diakonie Bethanien v Curychu, bytová výstavba v areálu Geistlich ve Schlierenu nedaleko Curychu a škola Hofacker v Curychu. Tyto projekty se vyznačují využitím udržitelných materiálů, hybridními systémy a vývojem vysoce účinných, štíhlých konstrukcí. Výsledkem je architektura, která je v řadě ohledů odolná.

V posledních letech se E2A stále častěji zabývá problémy rostoucí složitosti měst, což vede k rozmanitějším projektům většího rozsahu. Stěžejními tématy jsou proměna stávající městské struktury a zahušťování vnitřních částí měst prostřednictvím nové výstavby. K významným příkladům patří WankdorfCity3 v Bernu (navržený pro 1100 obyvatel a 3000 pracovních míst), Zurich Nord High-Rise (374 bytů) a projekty infrastruktury pro nové formy práce, jako je in.grid v Berlíně a MHub IPZ na bývalém vojenském letišti v Curychu-Dübendorfu.

Výběr projektů na výstavě v Domě umění sahá do let 2001 až 2025. Zmenšená a zhuštěná prezentace černobílých kreseb vybízí k zamyšlení a podněcuje návštěvníky, aby se zapojili do příběhu, který se v nich odehrává. Pomocí prostorové instalace přechází přibližně 280 výkresů z konceptuálních myšlenek do říše skutečnosti. Architektura je zde prezentována spíše jako vyvíjející se proces než jako hotový objekt. Výstava nabízí zážitek z architektury v jejím mezním stavu – před realizací, v tichém očekávání toho, co přijde.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři