Škola Hofacker v Curychu od švýcarského ateliéru E2A Foto: Rasmus Norlander
Novinky a názory / názory a komentáře

Dům umění České Budějovice vystavuje architekturu ze Švýcarska, možná naposledy

Dům umění na náměstí v Českých Budějovicích se proslavil výstavami architektury od pozoruhodných ateliérů. Nyní zde probíhá výstava Švýcarů z E2A, kteří se prezentují střídmými kresbami. A je to možná poslední příležitost, jak v Domě umění přehlídku tohoto formátu vidět, budoucnost galerie je totiž nejistá.

Nina Weinroth , 15. 8. 2025

Českobudějovický Dům umění končí – aspoň v té podobě, jak jej známe. Jeho vedoucí a hlavní kurátor Michal Škoda odchází, na jeho nástupce město teprve vypsalo výběrové řízení. A není vůbec jisté, že se tu budeme setkávat s tvorbou prvotřídních a myšlenkově originálních světových ateliérů. I proto stojí aktuální výstava za návštěvu – jedná se o přehlídku švýcarského ateliéru E2A

Výstavní prostory Domu umění v Českých Budějovicích jsou pro výstavu E2A záměrně pojaté střídmě. Na bílých stěnách visí pouze rámy v přísné kompozici, která pod zářivkami působí jako hudební partitura. Minimalistická instalace ukazuje „napětí mezi ideálem a realitou jako produktivním rámcem pro navrhování architektury.“

Foto: Výstava Idea a realita v Domě umění v Českých Budějovicích - ukazuje skici, tuto "spící archiekturu".

Idea a realita ateliéru E2A

Ateliér  E2A založili v roce 2001 v Curychu bratři Piet a Wim Eckertovi, později své působení rozšířili i do Berlína a Varšavy. Jejich práce je teď v České republice k vidění vůbec poprvé – na výstavě nazvané Idea a realita.

Projekty E2A jsou představené v té nejryzejší podobě: prostřednictvím černobílých kreseb, které zaplnily všechny místnosti galerie. Každá z kreseb zachycuje přechodnou fázi architektury, jakési její abstraktní očekávání – nikoliv hotovou stavbu. Návštěvníci tak sledují fragmenty samotného procesu navrhování.

Bratry Eckertovi dlouhodobě zajímá metodika – tedy cesta, jakou se architektura rodí. Vystihuje to i do výstavy zakomponovaný citát amerického architekta s českými kořeny Johna Hejduka: „Plány jsou architekturou ve spánku. Nerušíme je, protože jsou klidné a tiché, abstraktní a úžasné.“

Návštěvníci procházejí jednotlivými místnostmi a přitom si sami domýšlejí výsledky prezentovaných projektů. Mezi více než 280 kresbami, vzniklými od založení studia až po současnost, se rozvíjí příběh architektury chápané jako proces – nikoliv jako hotový produkt.

Nejen skicy, ale i domy

Nejen plány, také reálné stavby E2A ale stojí za pozornost. Tvorba ateliéru reaguje na stále složitější podmínky současných měst. Typickým znakem jejich projektů je jednoduchost, konstrukční jasnost a promyšlená práce s materiály. Ateliér se soustředí především na rodinné a bytové domy a kulturní stavby. Mezi jejich realizace patří například škola Hofacker v Curychu, bytový dům ve Wetikonu nebo vodní policejní stanice v Curychu.

Foto: Vodní policejní stanice v Curychu

Výstava Idea a realita v Domě umění potrvá do 5. září 2025 a je jednou z posledních příležitostí, jak zažít galerii v její dosavadní koncepci. Jak to bude s institucí dál, je nejasné. Město nyní vypsalo výběrové řízení na nového kurátora či kurátorku, který od října v pozici vystřídá Michala Škodu. Podle informací z magistrátu ve výběrové komisi zasedne i současný vedoucí Škoda. Dále zástupci města prohlásili, že nový šéf či šéfka bude „paralelně s Michalem Škodou pracovat ještě tři měsíce“ do konce roku. Zprávy působí tak, že vše probíhá po domluvě, to však Michal Škoda vyvrací na facebookovém profilu Domu umění. Říká, že jeho role při výběrovém řízení není jasná a na „novém výstavním programu pro rok 2026 se podílet nebude“.

Foto: Škola Hofacker v Curychu

Michal Škoda Dům umění vede od roku 1997 a na pozici rezignoval na znamení nesouhlasu s rozhodnutím města odložit rekonstrukci budovy, která je podle jeho názoru v tristním stavu. Vedení města je však jiného přesvědčení a rekonstrukci oddaluje. Podle aktuálních informací by k ní mělo dojít do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři