Novinky a názory / zprávy

O bydlení nad řekou sním po desetiletí, říká autor vize „obytného“ Libeňského mostu

V pondělí představil kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík vizi architekta Jaromíra Pizingera, podle které by na místě Libeňského mostu mohl vzniknout most s byty, parkem a dopravou. Záměr kritizují odborníci, místní samosprávy i opoziční politici.

EARCH.CZ , 13. 9. 2018

Přestože o dalším osudu Libeňského mostu v Praze zatím nebylo rozhodnuto, přišel kandidát na pražského primátora za hnutí ANO Petr Stuchlík s návrhem nové stavby, která by měla kombinovat luxusní i dostupné byty, veřejný park a dopravu. Projekt představil společně s autorem vize obytného mostu, architektem Jaromírem Pizingerem, který se se svým studiem MORIX věnuje převážně interiérovému designu.

„Myšlenku o bydlení nad řekou nosím v představách už několik desetiletí a popud k vytvoření vzešel po informaci v médiích, že se má Libeňský most bourat. Jedná se pouze o mojí motivaci a s hnutím ANO jsem nejednal,“ sdělil Pizinger pro EARCH.cz.

Podle architekta se původně jednalo pouze o „nápad do šuplíku“, projekt se ale nakonec dostal až k hnutí ANO. „Bezprostředně po vytvoření vizualizace jsem vizi představil několika mým známým a nějakou náhodou se tato vize dostala až do týmu ANO,“ vysvětluje architekt s tím, že jej následně oslovil přímo Petr Stuchlík.

 

Foto: EARCH

 

Kritici záměru projekt nejčastěji označují za megalomanii, jejíž hlavní snahou je získat plusové body pro Petra Stuchlíka před blížícími se volbami. Petr Stuchlík na pondělní tiskové konferenci sdělil, že pokud se stane pražským primátorem, nechá na projekt obytného mostu vypsat architektonickou soutěž.

Samotné realizaci takového záměru ovšem příliš nevěří ani Pizinger. „Nemyslíme si, že je v současné době projekt realizovatelný, jelikož se jedná o velice kontroverzní téma spojené s vyřešením spousty problematik. Naopak si myslíme, že by pro  Prahu měla tato investice zajímavou návratnost prodejem a pronájmem komerčních a ubytovacích prostor,“ komentuje Jaromír Pizinger s tím, že představu o rozpočtu nemá.

Projekt by měl nabídnout vedle bytů pro „sestřičky, hasiče a učitele“ také luxusní rezidence, jejichž prodej by mohl podle Stuchlíka zafinancovat třetinu až polovinu celkových nákladů. 

 

Foto: EARCH

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři