Novinky a názory / historie a teorie

Soutěžit se vyplatí! Nová publikace objasňuje přínos architektonických soutěží

Zajímá vás, proč se vyplatí soutěžit? A co vše obnáší příprava architektonické soutěže? Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR Praha) vydává novou publikaci s názvem Soutěžit se vyplatí!, která je návodem při tvorbě architektonických, urbanistických či krajinářských soutěží.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy , 17. 12. 2019

Brožura Soutěžit se vyplatí!, je již několikátou publikací z dílny IPR Praha. Tentokrát se dopodrobna za pomocí ilustrací Terezie Unzeitingové věnuje jednotlivým typům soutěžím jako jsou soutěže architektonické, urbanistické či krajinářské. Brožura popisuje jejich průběh od prvotního impulzu až po zahájení stavebních prací a představuje architektonickou soutěž jako efektivní nástroj pro realizaci stavebních záměrů. 

„Architektonické soutěže jsou v České republice stále velkou neznámou. Díky nim a jejich správnému průběhu však může vznikat lepší a kvalitnější architektura, což přispívá k nejen estetickému zkvalitňování měst,“ popisuje brožuru Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

IPR Praha sám pořádal či se jako konzultant účastnil více než deseti soutěží. Patří mezi ně například projekt na rozvojovém území Smíchov City, nový pražský mobiliář či lávka spojující Holešovice a Karlín.

„Publikace Soutěžit se vyplatí! je prvním vydaným návodem na to, jak dělat architektonické soutěže správně. Mnoho zadavatelů tápe, jak naformulovat jejich zadání či soutěžní podmínky. Ulehčí to práci nejenom organizátorům soutěží či stavebním úřadům, ale i samotným architektům. Těší mě, že jsme se vydání brožury podíleli,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Publikace je určená všem zájemcům o architektonickou soutěž – politické reprezentaci, zástupcům měst, starostům, zastupitelům, radním, městským architektům, stavebním úřadům a dalším zadavatelům veřejných zakázek. A to především těm, kteří se architektonickými soutěžemi zabývají, organizují je nebo tento způsob zadávání veřejných zakázek poptávají či podporují.

Brožura Soutěžit se vyplatí! je zdarma ke stažení zde či ji lze zakoupit v knihkupectví PageFive. 

Autoři brožury

Ondřej Dušek / texty a výtvarná koncepce

Terezie Unzeitigová / ilustrace

IPR Praha / sazba + produkce

Jana Jebavá, Kristýna Bartoš / jazyková korektura

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři