Novinky a názory / zprávy

Superstudio ovládly projekty se společenským přesahem. Zvítězil tým studentů z Liberce

Pražské Centrum architektury a městského plánování CAMP hostilo v sobotu 7. března finálový večer jubilejního 10. ročníku architektonické soutěže pro studenty vysokých škol Superstudio. O nejlepších projektech z celého Česka o Slovenska rozhodovala mezinárodní porota, ve které zasedli zakladatelé londýnského studia OMMX, Miroslav Šik a Pavla Melková. První cenu si odnesl tým studentů z liberecké Fakulty umění a architektury, který osobitým architektonickým způsobem poukázal na význam a roli dat v dnešní době.

SUPERSTUDIO , 11. 3. 2020

REKORDNÍ ÚČAST

Celkem 137 týmů vysokoškolských studentů z Česka a Slovenska se letos přihlásilo do 10. ročníku ideové architektonické soutěže Superstudio. Studenti řešili volně pojaté zadání, které vypracovali vedoucí architekti uznávaného studia OMMX z Londýna Jon Lopez a Hikaru Nissanke. Zadání nazvané „SKIN“ se zaměřilo na prověřování zásadního architektonického tématu, jakým jsou vnější pláště budov. Studenti si tak měli vytipovat konkrétní stavbu, jejíž fasáda nějakým způsobem selhává a navrhnout její „druhou kůži“. Lopez a Nissanke záměrně nabídli studentům maximálně svobodné pojetí zadání. Projekty se tak vztahovaly jak k otázkám ekologické a sociální udržitelnosti, tak i výtvarným a reprezentativním rolím fasád.

První kolo soutěže proběhlo stejně jako v uplynulém roce v pěti městech v Česku a na Slovensku (v Praze, Bratislavě, Brně, Ostravě a Liberci), ze kterých odborné poroty v jednotlivých městech poslaly do finále celkem 15 nejlepších projektů (2 další získaly divokou kartu organizátorů soutěže). Studenti přitom měli pouze 24 hodin na vypracování zadání – což je od založení soutěže před 10 lety hlavní charakteristika Superstudia.

Do soutěže Superstudio se letos přihlásilo celkem 137 týmů, 17 nejlepších z celého Česka a Slovenska postoupilo do mezinárodního finále v Praze © Radek Úlehla

PŘESAH VÍTĚZNÝCH PROJEKTŮ

Veřejně přístupný finálový večer hostilo o týden později pražské Centrum architektury a městského plánování CAMP, kde 7. března proběhly prezentace všech nejlepších projektů z prvních kol. Událost zahájila přednáška autorů zadání ze studia OMMX, kteří také zasedli ve finálové porotě po boku celosvětově uznávaného švýcarského architekta českého původu Miroslava Šika a architektky a teoretičky Pavly Melkové.

Porotu nejvíce zaujal projekt studentů z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kteří pracovali s kontroverzním mrakodrapem bez oken 33 Thomas Street stojícím na dolním Manhattanu, který využívá americká Národní bezpečnostní agentura ke sběru a analýze dat. Vizuální i fyzické uzavření budovy z monolitického betonu ale podle studentů způsobuje nezájem kolemjdoucích o tuto stavbu – podobně jako se lidé nezajímají o to, co se děje s jejich osobními daty, které v současnosti představují stále důležitější „komoditu“. Snahou autorů projektu tak bylo upozornit na citlivost dat a jejich akumulaci, což manifestuje voda přetékající z budovy. Porota ocenila jak architektonickou působivost návrhu, tak i význam sdělení, na které poukazuje.

Finálová porota, zleva: Hikaru Nissanke, Jon Lopez, Pavla Melková, Miroslav Šik © Radek Úlehla

Aktuální společenský přesah vykazují také další oceněné projekty. Druhé místo patří studentům z brněnské Fakulty architektury VUT, kteří pracovali s panelovými domy, pro které navrhli vnější plášť předzahrádek a pavlačí podporujících individualitu i sociální aktivitu obyvatel. Třetí místo pak získal také tým z brněnské fakulty, ovšem v kombinaci s pražskou UMPRUM. Jejich projekt pracuje se satelitními městy, pro která navrhují novou vrstvu občanské vybavenosti. Porota udělila také 2 čestná uznání. 

Oceněné týmy si mezi sebou rozdělily celkem 50 000 korun a ceny partnerů, vítězný tým si pak odnesl také originální skleněné trofeje, které speciálně pro 10. ročník Superstudia navrhla a vyrobila česká sklářská firma Lasvit.

Vítězné týmy

1. místo: Martin Velfl, Matouš Dejmek a Zhaidarbek Medetbek Uulu (FUA TUL Liberec)

2. místo: Klarisa Kyselková, Petr Malásek a Ondřej Válek (FA VUT Brno)

3. místo: Pavla Nesvadbíková, Magdalena Uhlířová, Oskar Madro (FA VUT Brno, UMPRUM Praha)

Čestné uznání: Magdaléna Juřicová, Johana Krejčí, Ondřej Šašek (FA VUT Brno)

Čestné uznání: Martin Kuncl, Jiří Ullwer (FA ČVUT Praha)

Originální skleněné trofeje Superstudio, které speciálně pro 10. Ročník soutěže navrhla česká sklářská firma Lasvit © Radek Úlehla

Finále 10. ročníku architektonické soutěže Superstudio pro studenty vysokých škol hostil 7. března 2020 pražský CAMP © Radek Úlehla

  • autor: SUPERSTUDIO *
  • publikováno: * 11. 3. 2020
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři