Události / architektonické soutěže

Superstudio 2020míří do finále. Projekty studentů posoudí Miroslav Šik, Pavla Melková i londýnští OMMX

V sobotu 7. března proběhne v pražském Centru architektury a městského plánování CAMP finálový večer jubilejního 10. ročníku architektonické soutěže pro studenty vysokých škol SUPERSTUDIO. Studenti z celého Česka a Slovenska představí svá řešení zadání, které vypracovalo úspěšné londýnské studio OMMX. Zakladatele studia v porotě doplní mezinárodně uznávaný česko-švýcarský architekt Miroslav Šik a architekta a teoretička Pavla Melková. Finálový večer je přístupný veřejnosti.

SUPERSTUDIO , 4. 3. 2020

TÉMA: FASÁDY

Pětice českých a slovenských měst hostila poslední únorový víkend první kolo oblíbené architektonické soutěže pro studenty vysokých škol SUPERSTUDIO. Do jubilejního 10. ročníku se přihlásilo rekordních 136 týmů, ze kterých odborné poroty poslaly do mezinárodního finále celkem 18 nejlepších. Studenti během časového limitu 24 hodin řešili jednotné zadání, které letos vypracovalo londýnské studio OMMX z Londýna.

Zadání pojmenované výstižně SKIN (kůže) se zaměřuje na zkoumání potenciálu vnějšího pláště budov – zadání úmyslně umožňovalo velmi širokou interpretaci tohoto zásadního architektonického tématu. Studenti měli za úkol vytipovat konkrétní stavbu, jejíž fasáda jakýmkoli způsobem nefunguje či pozbyla svůj původní význam/účel a navrhnout možné řešení. Zadání se tak ve své podstatě nedotýká pouze aktuálních otázek životního prostředí a udržitelnosti, ale i výtvarné, reprezentativní a především společenské role tohoto fundamentálního architektonického elementu.

Autory letošního zadání jsou zakladatelé studia OMMX z Londýna. Zadání se týká fasád domů, kresba ilustruje projekt studia OMMX, kteří v reakci na brexit zbavili fasádu Westminsterského paláce vrstvy gotického dekoru. Kresba odhaluje rozpadající se zdivo konstrukce a nastoluje novou cestu pro inkluzivnější a rozmanitější formy reprezentace v době nastupujícího brexitu

FINÁLE V CAMPU

Nejlepší studentské projekty posoudí během velkého finálového večera 7. března v CAMPu porota složená z významných osobností české i světové architektury. Kromě zakladatelů studia OMMX Jona Lopeze a Hikaru Nissankeho v ní zasedne významný švýcarský architekt českého původu Miroslav Šik, který od 70. let vyučuje a vede vlastní architektonické studio v Curychu a oceňovaná architektka, teoretička a pedagožka Pavla Melková.

Finálový večer zahájí svou přednáškou od 16:00 studio OMMX. Poté budou probíhat jednotlivé prezentace, kdy studenti během max. 200 sekund představí své projekty - po každé prezentaci následuje kritická diskuze s porotou. Oceněné týmy si rozdělí prize money ve výši 50 000 korun a ceny partnerů, vítězové pak získají originální skelněnou trofej SUPETSTUDIO, kterou speciálně pro tento ročník navrhla a vyrobila společnost Lasvit. Na volně přístupný finálový večer je zvána široká veřejnost.

FB událost zde.

Foto: eArch

  • autor: SUPERSTUDIO *
  • publikováno: * 4. 3. 2020
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři