
EARCH TÝDENÍK: Začalo bienále architektury, tentokrát bez nás. Jeřáby sundaly billboard napájený kradenou elektřinou. A Dolní Vítkovice budou mít další stavbu od Pleskota
Přinášíme výběr novinek z architektury, stavění, bydlení, zahrad, památkové péče a krajiny. Týden na architektonické scéně shrnuje redaktorka Adéla Vaculíková.
Adéla Vaculíková , 19. 5. 2025
Začalo Bienále architektury v Benátkách
V Benátkách odstartovalo 19. mezinárodní bienále architektury. Letošní ročník kurátoruje italský architekt Carlo Ratti a nese název Intelligens. Natural. Artificial. Collective. – tematicky se zaměřuje na to, jak může architektura reagovat na současné výzvy prostřednictvím propojení různých forem inteligence: lidské, přírodní i umělé.
Kromě hlavní výstavy jsou součástí bienále i expozice v národních pavilonech. Ten československý však zůstává kvůli rekonstrukci dál zavřený, a samostatné národní prezentace si Česko ani Slovensko nepřipravily. Je to škoda – zatímco v roce 2023 Českou republiku zastupoval projekt The Office for a Non-Precarious Future od Elišky Havly Pomyjové, Davida Neuhäusla a Jana Netušila připravený Národní galerií Praha, letos zůstává možnost mezinárodní prezentace nevyužita.

Billboard na černo
Na Pražském okruhu je o jeden velký a osvětlený billboard méně. V pondělí ho konečně odstranily jeřáby povolané Ředitelstvím silnic a dálnic. Nešlo to ale hladce – v minulosti zlikvidování billboardu bránili vlastními těly (a auty) jeho majitelé (ze společnosti outdoor akzent, která je součástí skupiny BigBoard). Tentokrát už ale ŘSD uspělo. Při demontáži navíc vyšlo najevo, že byl reklamní nosič pravděpodobně napájený kradenou elektřinou.
Zákaz reklamy v bezprostřední blízkosti dálnic a silnic první třídy u nás platí od roku 2017. Přesto jich podle ŘSD zůstávají podél českých silnic stále tisíce. Řidičům existující reklama ubírá na soustředění a všechny nás další zatěžuje vizuálním smogem.

Česká komora architektů za zákon o podpoře bydlení
Česká komora architektů se postavila za zákon, který má pomoct lidem v bytové nouzi. Poslanecká sněmovna ho schválila už v dubnu, tento týden se jím bude zabývat Senát. Architekti a architektky senátorům poslali otevřený dopis s jasnou výzvou: zákon přijměte.
Podle České komory architektů žije v Česku přes 160 000 lidí bez jistého bydlení. Nový zákon sice neřeší samotnou výstavbu bytů, ale nastavuje mechanismy, které mohou být klíčové pro ty, kdo jsou z běžného trhu s bydlením vyloučení. „Aby byl systém funkční, musí jít výstavba ruku v ruce s dalšími nástroji a funkčními politikami,“ píše se v dopise, pod nímž je podepsán předseda ČKA Jan Kasl.
Architekti a architektky tak reagují na kritiku ze strany některých poslanců a poslankyň z ANO a SPD, kteří zákon odmítli právě proto, že se nezabývá výstavbou. Komora jim oponuje – výstavba je důležitá, ale nestačí. Zákon o podpoře bydlení má být prvním krokem. Ve středu se ukáže, zda to Senát vidí podobně.
SAPELI
Pleskot + Kofola = Dolní Vítkovice
Kofola ohlásila, že si v Dolních Vítkovicích v Ostravě do dvou let vybuduje nové sídlo. Zrealizuje se podle návrhu AP atelieru Josefa Pleskota, který se tímto industriálním areálem zabývá už od nultých let a podle jeho návrhů zde vznikla celá řada budov – například úprava vysoké pece č. 1, aula Gong nebo Velký svět techniky a další.
Nové sídlo největší české sodovkárny nebude novostavbou, ale rekonstrukcí stávající budovy Nových koupelen v památkově chráněném areálu Dolu Hlubina. Stavbu s charakteristickým cihlovým obkladem nově naplní kanceláře Kofoly, vzniknout by tu ale měla i expozice. „Na návštěvnické stezce se lidé budou moci seznámit s historií značky i vizí rodinné firmy,“ uvádí ČTK.
Největší viditelnou změnou se stane skleněná nástavba, která se má táhnout po celé střeše historické budovy a umožnit „vidět areál Dolních Vítkovic z nadhledu“. AP atelier si za své dlouholeté působení v lokalitě odnesl řadu ocenění – a i tentokrát budí jejich návrh zvědavost.

Pěšky městem
Chodíte ve městě rádi pěšky? A jak se při tom cítíte? O to, aby bylo chození městem příjemnější a bezpečnější, se u nás dlouhodobě snaží spolek Pěšky městem. Kromě konkrétních zásahů usiluje také o osvětu – v programu Bezpečné cesty do škol pomáhá vytipovávat a zlepšovat místa, kudy děti každodenně docházejí do školy. Do šetření zapojuje veřejnost a výsledky pak slouží jako podklad pro změny přívětivé k chodcům.
Spolek také pořádá konferenci Pěšky městem – její třetí ročník proběhne 19. května 2025 v CAMPu. Vystoupí na ní političky a politici, architektky a architekti i urbanisté a urbanistky z Česka i dalších evropských měst. Tématem bude, jak se daří měnit města tak, aby se v nich pěšky chodilo lépe. Pokud máte čas, na konferenci se stále můžete registrovat.
Více k tématu
Nový bazén pro Havlíčkův Brod
V minulém Týdeníku jsme přinesli přehled nově vypsaných architektonických soutěží, dnes začneme jednou, která už zná vítěze. Havlíčkův Brod minulý týden oznámil výsledky soutěže na novou bazénovou halu – postaví se podle návrhu Aoc architekti.
Navržená stavba je jednopodlažní, s převýšenou částí bazénového prostoru. Její dominantou bude toboganová věž – kultivovaná a bez křiklavých barev. Havlíčkův Brod tak získá kvalitní současnou architekturu a možná tím inspiruje i další města.
„Tak velkou otevřenou soutěž jsme ve městě dělali poprvé,“ říká starosta Zbyněk Stejskal. Zájem byl značný – o návrh nové stavby usilovalo 25 architektonických týmů.

Soutěž na Chotkovy sady
Navrhovat pro areál Pražského hradu? Taková příležitost se právě otevírá. Vypsaná byla architektonicko-krajinářská soutěž na revitalizaci Chotkových sadů – veřejného parku za Letohrádkem královny Anny, který ve 30. letech 19. století navrhl známý zahradní architekt František Josef Thomayer.
„Návrh by měl respektovat původní kompozici parku, citlivě začlenit cyklotrasu a řešit novou podobu parkových cest, mobiliáře i osvětlení,“ popisuje zadání ředitelka Odboru parků a zahrad Správy Pražského hradu Helena Pánková. Účastníci a účastnice soutěže by navíc měli vycházet také z výsledků participativního šetření mezi obyvateli Prahy.
Supermost
Ze spolupráce s veřejností vzniknou také zadání pro tři plánované architektonické soutěže v Mostě – podstatně by měly změnit jeho jádro. O co konkrétního půjde, ale město ještě neprozradilo.

„Město, které vzniklo na zelené louce po likvidaci středověkého Mostu, chce nejprve zjistit, co si lidé v centru přejí, jaké aktivity jim chybí a jaké hodnoty by mělo město odrážet,“ píše ČTK. Diskuse a participativní aktivity se s obyvateli Mostu povedou před zchátralým Priorem, který město loni koupilo. Právě jeho rekonstrukce by se mohla stát tématem jedné ze soutěží. Město aktuálně opravuje kulturní dům Repre – zde ale soutěž nevypsalo a sklidilo za to kritiku. Třeba se blýská na změnu.