Novinky a názory / historie a teorie

Zdeněk Lukeš - Psí i Nepsí vycházky a přednášky – podzim 2013

Po čase zase přehled různých akcí od října do prosince (viz též mé webové stránky zdeneklukes.eu/).

Zdeněk Lukeš , 2. 10. 2013

V břevnovském Kaštanu (www.kastan.cz) budu mít tři přednášky věnované pražským pomníkům a sochám. První se koná už dnes, tedy 1. října od 18:30 a představím práce "zlaté" pomníkové éry, tedy od Myslbeka až po meziválečnou avantgardu. Opět v úterý, ale 12. listopadu budu pokračovati přehlídkou soch éry totalitní komunistické, tj. od roku 1948 do 1989. Ne vše, co tehdy vzniklo, bylo vyloženě špatné, něco koneckonců i přežilo. Konečně 3. prosince si posvítíme na díla novodobá, z nichž některá se opět povedla více, jiná méně. Hlavně si ale představíme řadu umělců a témat i různé zajímavosti, spojené s jejich díly.

Vždy cca jednou za čtvrt roku přednáším v působivém prostředí kubistické kavárny domu U Černé Matky Boží (www.grandcafeorient.cz). Tam pokračuje třetí závěrečnou částí cyklus, věnovaný tématu moderních staveb v pražském historickém centru, tentokrát v katastrech Nového Města a Vyšehradu. Téma souvisí s vydáním průvodce Praha moderní (Paseka 2012), který je mu zasvěcen. Přednáška se koná tento čtvrtek 3. října od 19 hodin.

V rámci ArchitectureWeeku jsem byl dánskou ambasádou požádán, abych připravil přednášku o nejslavnějším dánském architektu Theophilu von Hansenovi, který ovšem působil také v Řecku, Vídni i na našem území. Představím i některé jeho české žáky z vídeňské umělecké akademie, jako byli pánové Koula, Pasovský, Roštlapil – což jsou vesměs čelní představitelé historismu a secese.

Konečně se zmíním i o dalších Dánech, kteří ovlivnili naši moderní architekturu, jako byli Arne Jacobsen nebo Jorn Utzon, i současné vazby (arch. Lassen navrhl v Karlíně palác Amazon). Vše souvisí s výstavou současné dánské architektury v Jiřském klášteře, která právě v rámci AW probíhá. Přednáška bude ve čtvrtek 17. října od 18:30 v zajímavém prostředí Fragnerovy Nové galerie v interiéru Nového královského paláce (vstup ze II. nádvoří; www.architectureweek.cz; www.tjekkiet.um.dk). Vstup zdarma, ale nutná registrace.

Konečně Psí vycházka – tentokrát netradičně spojená s uvedením knížky Psí vycházky 2, kterou si budete moci zakoupit od 10 hodin v kavárně Krásný ztráty v Náprstkově ulici 10, následovat bude kratší vycházka po moderní architektuře v okolí Betlémského náměstí. Koná se v sobotu 12. října (tentokrát i pokud bude pršet:-)).

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři