Novinky a názory / historie a teorie

Zdeněk Lukeš - Psí vycházka po Starém Městě

Letos potřetí jsme se vydali na Staré Město, tentokrát do oblasti kolem Betlémského náměstí, přesněji prošli jsme ulice Náprstkova, Konviktská a Bartolomějská. Nejdříve jsme se ale sešli v baru Krásný ztráty v Náprstkově ulici, kde jsme s dámami z Nakladatelství Lidové noviny představili druhou knížečku edice Psí vycházky, která právě vyšla (trasa je Pařížská, Staroměstské náměstí, Melantrichova, Na Můstku, Václavské náměstí).

Zdeněk Lukeš , 16. 10. 2013

Pak jsme vyrazili přes tajuplnou uličku Boršov, v Náprstkově ulici si prohlédli hezký secesní dům, v němž je právě bar KZ, od neznámého autora, dále viděli lehce raně secesní Polívkovu dostavbu Náprstkova muzea v ul. U Dobřenských. V Betlémské a pak v Konviktské jsem upozornil na podivuhodný dům neznámého projektanta ve stylu německého expresionismu z konce 20. let (stavěl Viktor Kafka). V Konviktské je taky známá rotunda U sv. Kříže, kterou zachránil v XIX. století malíř Josef Mánes, jenž rovněž navrhl litinovou mříž kolem stavby.

Za rohem v ulici Karoliny Světlé jsou dva pozoruhodné neorenesanční domy architektů Antonína Wiehla a Jana Zeyera (bratra básníka Julia Z.) – jeden s vysokým sloupovým řádem ve stylu renesance italské, sousední (se známou hospodou U Rotundy, kde – jak upozornil pan Jiří Wagner – vaří nejlepší guláš v Praze) má zase fasádu ve stylu tzv. české renesance s lunetovou římsou a sgrafitovým vlysem Františka Ženíška.

Konečně jsme prošli ulici Bartolomějskou, která by se mohla taky klidně jmenovat Policejní nebo taky třeba U Výslechu. Na jednom konci je býv. Odborový dům od Aloise Dryáka ve stylu art deco raných 20. let (ale s kubistickým portálem do Perštýna s Brůhovými sochami, který známe z TV zpráv, jak jím vcházejí a vycházejí různí vyšetřovaní korupčníci), dnes je tam policejní ředitelství. Totéž v navazujícím domě arch. Karla Roštíka, stavěném ve 30. letech ovšem už pro tento účel. Dále jsou v Bartolomějské tři funkcionalistické domy, dva z nich okachlíkované. Ten první, který důkladně poznali zejména disidenti totalitní éry, ovšem původně postavila jedna pojišťovna podle návrhu Bohumíra Kozáka. Navazující činžáky projektovali Kotěrův žák Václav Kopecký a absolvent techniky Hilar Pacanovský. Vedle nich – už v ulici Karolíny Světlé - pak krásný neorenesanční palác U Zlaté váhy, postavený v 70. letech XIX. století dle projektu Achilla Wolfa. Váhu tam taky na jedné z fresek najdete.

Tím trochu zkrácená vycházka skončila, někdy v listopadu bude asi ještě jedna.

Poznámka redakce: V Nakladatelství Lidové noviny vyšla knížka Zdeňka Lukeše Psí vycházky 2 s podtitulem Od Čechova mostu k Muzeu. Autor v něm čtenáře provede po dalších částech staré Prahy, mostech, ulicích a náměstích Starého a Nového Města

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři