Novinky a názory / zprávy

Známe výsledky soutěže ModulArch 2016

Je na čase představit oceněné a odměněné návrhy studentské architektonické soutěže do Českých Budějovic. Minulý týden totiž zasedala mezinárodní porota soutěže ModulArch 2016. Tématem letošního ročníku studentské ideové architektonické soutěže byl návrh víceúčelové budovy Jihočeské filharmonie s variabilním sálem až pro 1000 diváků do Českých Budějovic. V úterý 22. června 2016 byly oficiálně zveřejněny výsledky.

EARCH.CZ , 28. 6. 2016

Vypisovatel soutěže věnoval na odměny celkovou částku 5000 EUR. Tu si rozdělí autoři soutěžních návrhů, kteří se probojovali úspěšně až do finále a ocitli na prvních třech místech celkového hodnocení. Porota dále ocenila další 4 soutěžní návrhy, které ji oslovili zajímavým přístupem jejich autorů k danému tématu. Porota jim udělila čestná uznání.

Čestné uznání za architekturu získal návrh týmu studentů architektury z Íránské univerzity v Teheránu ve složení Saina Shayanjoo, Navid Jamali, Roozbeh Ghanbarzadeh a Yasmin Tajik. Čestné uznání za funkční řešení míří do Prahy na ČVUT, kterou v soutěži reprezentoval tým složený ze studentů (i absolventů) fakulty stavební a fakulty architektury ve složení Anna Marie Černá, Kristýna Schulzová a Jiří Kugl. Tým polských studentů architektury Anna Moskwa, Michal Motyl a Kamila Kowal, všichni studenti architektury Polytechniky v Poznani porotu přesvědčili svým pojetím a přístupem k řešení modulární stavby a získali tak Čestné uznání za estetiku modulárního řešení. Z urbanistické hlediska zaujal porotu nejvíce návrh od japonského studenta architektury Haruko Matsui, z univerzity Waseda, který za svůj návrh získal Čestné uznání za originální urbanistický koncept.

Na dokument z průběhu hodnocení již 8. ročníku architektonické soutěže se podívejte zde.

Stupně vítězů

Třetí místo a peněžitou odměnu ve výši 1.000 € získal návrh Tomáše Jelínka, studenta Fakulty stavební, ČVUT v Praze. Pomyslnou stříbrnou medaili, druhé místo a odměnu v hodnotě 1.500 € získal tandem studentů z Fakulty architektury v Brně Martin Kůs a Pavel Čučka. A první místo? První místo a peněžitá odměna ve výši 2.500 € putuje do hlavního města Chile, Santiago de Chile, na tamní fakultu architektury místní univerzity konkrétně do rukou studenta architektury Rodrigo Vargase. A jak hodnotí vítězné soutěžní návrhy porota?

1. místoProjekt vychází z pozoruhodného architektonického plánu inspirovaného historickým rozvržením plánu města. Projekt byl velmi dobře prezentován a jasně oddělil hlavní jádro vlastního sálu od vedlejších prostor a zázemí. Porota oceňuje nejen tuto separaci, ale také způsob, jakým obě části chytře pracují s modulární architekturou. Budova včetně svých vedlejších prostor odkazuje svým tvarem na historické městské hradby a může být snadno modifikována s ohledem na budoucí potřeby a nároky například připojováním dalších modulů.

2. místoPorota ocenila originalitu tohoto urbanistického konceptu. Umístění koncertní ho sálu využívá v maximální míře oddělení od dopravní tepny. Jako jediný tento návrh počítá se skutečným vnitroblokem, kterým uzavírá starý obytný komplex na severní straně pozemku. Jsou zde nicméně dva funkční problémy, které nebyly podle poroty uspokojivě vyřešeny: prvním je podzemní propojení jeviště a zázemí (je toto řešení optimální z hlediska provozu?); druhým je pak velikost koncertního sálu, který se zdá menší, než bylo uvedeno v zadání.

3. místoProjekt je skvěle vyvážený ve všech aspektech a hodnocených kritériích. Objemy hmot jsou dobře navrženy vzhledem k okolní zástavbě. Velikost otevřeného prostranství se zdá dobře korespondovat s velikostí města. Projekt je efektivně zpracován ve smyslu využití modulárních technologií, které dobře začleňuje do specifického urbanistického kontextu. Jistou skromnost architektonického konceptu lze v tomto případě kvalifikovat jako nedostatek, neboť lze předpokládat, že budova filharmonie by se měla stát architektonickou dominantou, aby přilákala návštěvníky.

Mezinárodní porota při hodnocení návrhů kladla důraz na kvalitu architektonicko-urbanistického řešení, dispoziční a funkční řešení zpracovaných projektů, ale i na originalitu.

Soutěž byla organizována ve spolupráci s Jihočeskou filharmonií, jež definovala své potřeby i se zástupci města České Budějovice, kteří se spolupodíleli na výběru pozemku. Hlavní architekt města – Ing. arch. Jan Němec zasedl v porotě soutěže. Mezinárodní část poroty tvořili holandská architektka Caroline Bijvoet a italský architekt Joseph di Pasquale, který byl předsedou poroty.

Bližší informace o výsledcích soutěže najdete na webových stránkách www.modularch.cz, kde si můžete prohlédnout všech 30 soutěžních návrhů, které do soutěže zaslali mladí architekti z 18 zemí 5 kontinentů.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 28. 6. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři