Technologie / IT

Archicad 24 spojuje architekty a inženýry ve sdíleném prostředí BIMcloud

Začátkem tohoto léta Graphisoft představil Archicad 24. Nová verze programu přichází s řadou nových technologií, jejichž cílem je především zvýšení efektivity práce. Spolupráce, komunikace, schopnost analyzovat projekt ještě dříve než padnou zásadní a nevratná rozhodnutí. Archicad 24 je prostředí, které si nenechalo vzít svou intuitivnost, sexy modelovací nástroje, a přitom nabízí sofistikovaný způsob práce s informacemi.

Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR , 18. 9. 2020

Signature projekt AC24 představuje mrakodrap Merdeka 118, jenž se právě staví v Kuala Lumpur v Malajsii. Jedná se o budovu o 118 patrech a výšce 644 m. Po svém dokončení bude mrakodrap nejvyšší budovou v Malajsii a jihovýchodní Asii a druhou nejvyšší budovou světa. Autorem nové dominanty malajské metropole je australské studio Fender Katsalidis Architects.

AC24 - Merdeka

DESIGN

Hlavním problémem při komunikaci nad rodícím se projektem je vzájemné porozumění, k němuž mimo jiné přispívá i schopnost sledování změn. Aktuální způsob zpracování změn probíhá tak, že pro každou variantu vzniká samostatný archicadovský model. Nová funkce porovnání modelů umí porovnat dvě varianty 3D modelu, dvě různá zobrazení v jenom modelu nebo verzi před a po odeslání změn v Teamwork projektu, vizualizovat a filtrovat rozdíly mezi nimi. Porovnání modelu lze spustit na pozadí, i když se jedná o velký a složitý projekt, zatímco na svém modelu mohou jednotliví projektanti pracovat nepřetržitě.

Podívejme se na příklad, kdy člen projekčního týmu provede změny v projektu a vy, jako vedoucí týmu, je chcete ověřit. Kromě parametrů a vlastností prvků Archicad zvýrazní i překrývající se hmoty. Výběrem změn v jejich seznamu lze navrhnout řešení. Jakmile tyto návrhy přijmete, váš model Archicadu se s těmito změnami okamžitě aktualizuje a poté se můžete rozhodnout, zda problém v seznamu problémů ponecháte nebo jej odstraníte.

AC 24

Pravidelné vylepšení výrazně navyšující efektivitu navrhování představuje rozšíření knihovny parametrických objektů. Nová knihovna bytového nábytku nejen zrychluje práci, ale přispívá k přesvědčivějším vizualizacím. Knihovní prvky lze tradičně načítat i prostřednictvím datových formátů 3DS, SketchUp, Rhino, IFC. Archicad 24 k tomu přidává schopnost importovat Revit families.

Další dobrou zprávou je Param-O. Připravovaný add-on do Archicadu slouží ke tvorbě parametrických objektů bez nutnosti znalosti GDL obdobným způsobem jako Grasshopper s Rhinem.

AC 24

TZB modelář se stal standardní součástí Archicadu a dělá z něj prostředí, kde lze modelovat technické rozvody. V rámci nové verze rovněž došlo k vylepšení importu TZB rozvodů ve formátu IFC. V případě, že schéma rozvodů je k dispozici pouze jako 2D DWG výkres, lze tento načít a použít pro „roztrasování“ 3D modelu. Nástroj Prostup (novinka Archicadu 23) automaticky vytváří „společnou cestu“ blízko umístěným rozvodům. Sám TZB modelář byl doplněn trubkami předdefinovaných rozměrů, viditelnou paletou trasování a bylo vylepšeno napojování prvků.

AC 24

ANALÝZA

Do Archicadu 24 byl integrován analytický model pro výpočet statického zatížení. To umožňuje obousměrnou komunikaci se specializovanými programy pro statiky. Technologii Graphisoft vyvíjel a testoval ve spolupráci se společnostmi Scia a Risa. Analytický model je automaticky generován pro prvky deska, zeď, sloup, trám a samostatné střechy. Analytický model lze přímo načíst do Scia, tam přidat zatížení, provést výpočet, upravit konstrukci a model vrátit zpět do Archicadu pro potvrzení či úpravu architektonického návrhu. Tento datový přenos probíhá přes formát SAF (Structural Analytical Format), který skupina Nemetschek poskytuje jako otevřený datový standard. A díky systému připomínkování a správě změn může architekt a statik již od prvotních úvah nad návrhem spolupracovat v jediném sdíleném BIM modelu. Zprávy a reporty ze Scia lze ukládat přímo na BIMcloud, odkud jsou přístupné všem oprávněným prostřednictvím internetového prohlížeče.

AC 24Foto: eArch

AC 24Foto: eArch

Archicad 24 integruje analytický model pro výpočet statického zatížení do modelu stavebního

VIZUALIZACE

Integrovaný výpočtový engine CineRender je neustále aktualizován. Uživatelé Archicadu se službou SupportPack pak mají navíc k dispozici zdarma Twinmotion 2020, inovativní Windows/MacOS aplikaci pro procházení 3D prostorem, vytváření virtuální reality v reálném čase i zpracování statických obrázků.

DOKUMENTACE & DALŠÍ

Automatizovat některé úkony lze pomocí scriptů napsaným v jazycích Json / Python. Příkladem je automatické generování výkresové dokumentace.

Velkým přínosem je možnost exportovat hodnoty vlastností z interaktivních tabulek do Excelu (.xls) při zachování vlastních přednastavených voleb, např. třídy požární bezpečnosti.

Specialisté tak mohou BIM model doplňovat informacemi mnohem efektivněji. Detailní možnosti editace lomených čar jsou překvapivě účinné při dolaďování výkresů. Příznivce Maců potěší dark mód. ARCHICAD 24 přidal k podporovaným formátům DGN v8 a BCF 2.1.

AC24 - Merdeka

LICENCOVÁNÍ

Ve své obchodní politice je Graphisoft konzistentní. Archicad je k dispozici jako trvalá licence, kterou lze následně upgradovat, i formou předplatného na 1, 3, 6 a 12 měsíců. Vždy se jedná o „plovoucí“ licenci, kterou lze přenášet mezi uživateli.

Od 25.9. si budou moct uživatelé koupit již jen nejnovější verzi, tedy Archicad 24. Starší verze (AC 23) již v prodeji nebudou, nicméně s licenčním klíčem AC24 půjde spustit i starší verze programu. Od tohoto dne si tedy uživatelé Archicadu bez služby SupportPack, kteří chtějí přejít na verzi 24, musejí koupit upgrade. Instalaci bude možné stáhnout od 8.10.

Klíčová slova:

BIM

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři