Technologie / služby

Fotbalový stadion v barvách Afriky

Pro Mistrovství světa ve fotbale pořádané v Jižní Africe v roce 2010 byl zrekonstruován původní fotbalový stadion v Johannesburgu. Na vnější plášť o celkové ploše 28 000 m2 byly použity sklovláknobetonové panely obarvené pigmenty Bayferrox® v barvách Afriky.

Lucie Šimečková , 23. 4. 2013

Fotbalový stadion v Johannesburgu, největší stadion pro pořádání mistrovství světa v Jižní Africe, je více než jen fotbalová aréna světové úrovně. Je také příkladem nového uměleckého pojetí architektury stadionu.

Duchovní stánek fotbalu v Jižní Africe byl postaven v roce 1984 a nesl jméno „National Stadium South Africa“. Jedna poznámka ze sportovní historie – zde se pořádaly finálové zápasy afrického Národního poháru v roce 1996, turnaje, který Jižní Afrika nakonec vyhrála. Od roku 2004 je aréna oficiálně známá jako „First National Bank Stadium“. Projekt rozsáhlé renovace před Mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2010 se stal víceméně kompletní přestavbou.

Starý stadion byl částečně zbourán, stávající tribuny byly zmodernizovány a rozšířeny, aby se dosáhlo navýšení počtu míst pro diváky, byly postaveny nové prostory prozázemí. Nejvýraznějším prvkem renovace je nová fasáda ze sklovláknobetonu, která je výsledkem spolupráce pana Damona Lavelle z architektonické kanceláře Populous s pány Bobem van Bebberem a Pietem Boerem ze společnosti Bogertman Urban Edge + Partners. Další zajímavostí renovace je tunel pro hráče pod západní tribunou. Ve tvaru štoly je připomínkou johannesburgské zlaté hornické tradice.

Ačkoliv fotbalový stadion je moderní a mezinárodní stavbou, základní architektonický koncept je inspirován tradičním africkým hrncem z jílu zvaným „calabash“. Tento hrnec, typický prvek africké kultury, je také symbolem směsice kultur, které Afrika reprezentuje již odpradávna. Nicméně není to pouze tvar stadionu, který dává konstrukci výrazný africký rys. Další připomínkou africké kultury je podium, na kterém spočívá fasáda, známé jako „pit of fire“, jež je zpodobněním ohniště pod hrncem.

Nejzajímavějším rysem konstrukce fotbalového stadionu je inovativní a inteligentní návrh fasády, který zaujme jak po technické, tak po estetické stránce. Vnější plášť fasády o ploše 28 000 m2 je složen z 2 100 modulů, každý z šestnácti panelů. Panely, které jsou v osmi barevných odstínech a dvou typech textur, jsou výsledkem snahy architektů o vytvoření již zmiňovaného obrovského jílového hrnce, který je tak typický pro Jižní Afriku. Pro barevné panely byl sklovláknobeton obarven tekutými barvami za použití pigmentů Bayferrox® (Bayferrox je ochranná známka firmy Bayer AG, Leverkusen, Německo).

Dalším důležitým důvodem, který přispěl k rozhodnutí použít pro fasádní panely barvený beton, bylo klima. Ostrý vítr a prach z nedalekých zlatých dolů mají „otryskávací“ efekt, který by mohl být nepříznivý pro tradiční opláštění.

Fasáda je rozčleněna deseti svislými zasklenými pásy, které reprezentují geografické spojení s dalšími devíti stadiony pro Mistrovství světa 2010, desátý otvor směřuje k olympijskému stadionu v Berlíně, kde se hrál finálový zápas Mistrovství světa v roce 2006. Tato spojení symbolizují cestu k finále.

Po dokončení rekonstrukce má aréna 88 958 míst pro diváky s ultramoderními terasovými sedadly, řadu exkluzivních restaurací a sto devadesát speciálních boxů se 7 466 business místy, které poskytují komfort vysoké úrovně.

Fotbalový stadion se stal jak po vizuální, tak po technické stránce novou dominantou Jižní Afriky, a dokonce, i bez ohledu na Mistrovství světa je hlavní atrakcí pro návštěvníky z celého světa.

Klíčová slova:

technologie beton občanské stavby

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři