Technologie / IT

SketchUp PRO - 6. díl: Modelování terénu, objemové nástroje

V dnešním díle seriálu, který nás postupně provází zákoutími modelovacího 3D programu SketchUp, se mimo jiné dozvíte, jak pracovat s průnikem dvou těles a jak z vrstevnic vytvořit prostorový model terénu.

Žaneta Pavlištíková / Miloš Tušš , 6. 10. 2014

Objemové nástroje

SketchUp Pro obsahuje kromě různých kreslících a modelovacích nástrojů také výkonnou sadu nástrojů pro aditivní (součtové) a subtraktivní (rozdílové) modelování. Jsou to Objemové nástroje, díky kterým dokážeme různě slučovat nebo odečítat tělesa.

Mezi Objemové nástroje patří: Průnik, Sjednocení, Odečtení, Protlačení, Rozdělení a Skořepina a umožňují nám rychlou a intuitivní práci s objemovými tělesy, slučováním a odečítáním dvou a více těles, zjednodušuje průniky těles i mezi různými skupinami a komponentami.

K objemovým nástrojům dále patří výpočet objemu, kdy panel Informace o modelu zobrazuje objem jakéhokoliv objemového tělesa v modelu ve zvolených jednotkách.

sjednoceníFoto: eArch

Sjednocení - sloučí dvě nebo více tělesa v jedno.

 

 

průnikFoto: eArch

Průnik - vytvoří nový tvar z těles, která se překrývají. Ponechány jsou jen části, které jsou společné, zatímco všechno ostatní je smazáno.

 

 

odečtenííFoto: eArch

Odečtení - funguje podobně jako vykrajovátko na cukroví, ale rovnou ve 3D. Použijte k vykrojení jednoho tělesa druhým.

 

 

protlačeníFoto: eArch

Protlačení - říká jednomu tvaru, aby si ukousl z druhého - bez odstranění prvního tvaru.

 

 

rozděleníFoto: eArch

Rozdělení - vytvoří nové tvary z těles, která se vzájemně překrývají - při zachování všech vzniklých výsledků.

 

Práce s terénem

SketchUp je skvělý pomocník pro truhláře, nábytkáře, architekty, modeláře nebo bytové designery, ale nezapomíná ani na zahradní architekty! Jakožto skvělý 3D modelář nám nabízí i možnost upravovat a tvořit terén, abychom si mohli vytvářet například pozemky a zahrady. Terén můžeme ve SketchUpu tvořit několika způsoby.

První způsob je import 2D vrstevnic.

V tomto případě se nám do SketchUpu naimportuje čárová grafika. Čáry však nemají žádnou výšku a proto je potřebné každou z nich pomoci nástroje Posun posunout na požadovanou výšku. Následně stačí vrstevnice označit a použít funkci z nástrojů Terénu, která se jmenuje „Z Vrstevnic“. SketchUp následně z daných čar vytvoří plochu – terén, se kterým se dá dále pracovat.

 

terén-vrstevnice ve 2DFoto: eArch
Terén - legendaFoto: eArch

 

Druhý způsob, jak vytvořit terén, je podobný prvnímu, akorát s tím rozdílem, že importujeme čáry už i s jejich výškami, tkzv. „3D vrstevnice“. Při tomto způsobu odpadá posouvání jednotlivých čar do požadované výšky a postupujeme stejným způsobem, jako v prvním způsobu, tedy si označíme vrstevnice a klikneme na ikonku Terén z vrstevnic.

Doba, kdy SketchUp patřil pod firmu Google, je již dávno pryč, ale stále zde zůstalo propojení s Google mapami. Toto propojením nám usnadňuje práci při získaní podkladu konkrétního terénu Tato funkce se nazývá Geo umístění a nalezneme ji v dialogovém okně Soubor – Geo umístění. Pro tuto akci nám stačí zapsat adresu místa, které chceme do SketchUpu vložit a mít připojení k internetu. Poté už stačí kliknout na zgrabování a SketchUp si tento letecký snímek přetáhne jako obrázek, který v sobě nese informace o terénu a GPS souřadnice. Po kliknutí na tlačítko Zobrazit terén se nám obrázek „zkroutí“ přesně podle vrstevnic, které v sobě jako letecký snímek má. Následně můžeme daný terén ještě dále upravovat.

 

TerénFoto: eArch
TerénFoto: eArch

 

Další možnost pro modelování terénu je funkce Na zelené louce. Pomocí této funkce si vykreslujeme síť (budoucí pozemek ), kterou následně deformujeme a upravujeme podle toho, jak chceme vytvořit terén. Pomocí nástroje Zvlnění můžeme terén různě nadzvedávat nebo zatlačovat, s rozměry nebo bez rozměrů. Tuto funkci můžeme využít kromě terénu také na vykreslení např. záclon, polštářů nebo pohovky, na které někdo seděl……

Do jakéhokoli terénu můžeme dále zakreslit a vložit různé objekty, stávající budovy nebo novostavby, vytvořit zahradní architekturu….. Dále můžeme na terén nanést jakoukoli fotografii nebo materiál a pomocí čárové grafiky můžeme do terénu otisknout například příjezdovou cestu nebo jiné pro nás důležité věci.

Dále je SketchUp doplněn o modul Building Maker – který je „neporazitelný” v rychlém modelování stávajících budov, které lze následně v programu upravit.

Objemové nástroje a také nástroje na tvorbu terénu jsou dostupné pouze ve verzi SketchUp PRO. Pro vyzkoušení si můžete stáhnout 8-mi hodinovou demo verzi, která obsahuje všechny PRO nástroje, na stránkách www.sketchup.cz.

V dalším díle seriálu se naučíte, jakým způsobem prezentovat svůj projekt přímo v prostředí SketchUpu.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři