Technologie / IT

SketchUp PRO - 10. díl: Pluginy

Finální desátý díl přináší očekávanou třešinku na dortu - a sice dozvíte se více o práci s Pluginy, s jejichž pomocí dosáhneme např. fotorealistické vizualizace.

Žaneta Pavlištíková / Miloš Tušš , 3. 11. 2014

Jak jsme již uvedli v předchozím díle, SketchUp PRO spolupracuje s různými dalšími programy, dokáže importovat formáty DWG, DXF, 3DS a díky tomu získáváte nástroj, který komunikuje se všemi hlavními CAD softwary. Kromě toho ale umožňuje rozšířit své funkce díky takzvaným Pluginům.

Pluginy jsou doplňky, které se do programu SketchUp doinstalují zvlášť a mají různé vlastnosti - některé nám vytvářejí fotorealistickou vizualizaci, některé vykreslují stromy a rostliny, nebo zaoblovat hrany na našem modelu. Většinu pluginů naleznete na Extension Warehouse, což je „úložiště pluginů“, odkud si pluginy můžete stáhnout přímo do programu SketchUp. Některé pluginy jsou pro uživatele k dispozici zdarma a některé jsou placené.

Společnost 3E Praha Engineering, a.s. vyvinula do programu SketchUp své vlastní 3E Pluginy – jsou to 3E Okna a Dveře, 3E Parametrické tvary a 3E Catalog.

3E Okna a Dveře

Tento plugin je rychlý pomocník pro vkládání dveří a oken do připraveného otvoru ve stěně. Počítá při tom s reálnou tloušťkou stěny. Na základě analýzy otvoru nabízí automatickou vestavbu interiérových dveří včetně zárubní a oken (dřevěná eurookna). K dispozici jsou 4 nejčastěji používané typy dveří - plné dveře, dýhované, vyplněné sklem, nebo celoskleněné a 7 základních typů oken - jedno okno, 2 křídla, 3 křídla, skládací, francouzské okno, atd. Vytvořené dveře i okna poté dokážeme pomocí dynamických komponent otevírat.

3E Parametrické tvary

Plugin 3E Parametrické tvary slouží k vytváření základních tvarů jako: kužel, pyramida, hranol, trubka, trubka s uzavřeným koncem, čtvercový profil, čtvercový profil s uzavřeným koncem, šikmý čtvercový profil, deska, zkosená deska, profil U, profil Z, profil L.Tvary se tvoří zadáním přesných hodnot jednotlivých parametrů v dialogovém okně.

3E Catalog

Plugin 3E Catalog se používá k vytvoření seznamu komponent z Vašeho modelu. Vlastnosti mohou být přiděleny v editoru vlastností - tím může být materiál, hmotnost, cena, rozměry ... 3E Catalog nabízí rozdílné nastavení zobrazovaných vlastností. Můžete měnit toto nastavení, rozšířit jej, nebo vytvořit vlastní. Plugin 3E Catalog aktualizuje všechny informace, jakmile je v modelu změníte. Může být uložen ve formátu HTML, PDF, CSV, vytištěn, nebo poslán e-mailem...

Dalšími užitečnými pluginy pro SketchUp jsou právě ty, které nám dokáží vytvořit fotorealistickou vizualizaci. Asi nejznámějším a nejpoužívanějším pluginem pro tuto práci je RenderIn 2. RenderIn 2 je mezi uživateli velmi oblíbený, už kvůli jeho ceně a snadné práci, která se odehrává přímo v prostředí programu SketchUp. Další jeho velkou výhodou je náhledové okno v reálném čase, kdy se nám veškeré změny, které uděláme, ukazují v reálném čase, takže rovnou vidíme, jak bude náš výsledný vyrenderovaný výstup vypadat. Dále zde můžeme najít funkce, jako například odraz, odlesk reliéf, nebo taky možnosti nastavení světla, oblohy, vložení fotografie a mnoho dalšího.

Mezi další známé rendrovací pluginy patří také V-Ray, Shaderlight, SU Podium a další. Více informací naleznete na www.sketchup.cz

Dalším pluginem, který stojí za zmínění, je plugin Dibac. Plugin DIBAC umožňuje vykreslit různé 2D prvky: stěny, dveře, okna, schody, změní plány do 3D modelů, vytváří seskupenou geometrii a dynamické komponenty během jednoho kliknutí. Je to skvělý nástroj pro architekty a pro každého, kdo chce kreslit architektonické plány pomocí 2D nástrojů a pak je automaticky dostat do 3D.Kromě vykreslování stěn, dveří, oken, vestavěných skříní a schodišť také vykresluje jejich značky! Plugin si v české lokalizaci můžete stáhnout na stránkách www.sketchup.cz .

4D Virtual Builder je také jeden z pluginů pro SketchUp, který umožňuje uživatelům navrhovat kompletní 4D modely podléhající funkcím 4D. Jeho využití se uplatní zejména při rekonstrukci, rozvoji měst, stavebnictví, silničních pracích nebo řešení potrubí. U tohoto pluginu oceníte zejména možnost zadávat datum, Import / export xml plánů pomocí formuláře MS Project , Primavera a PowerProject, vytvoření plně funkčního Ganttova diagramu atd. 4D modely ukazují pokrok projektu v čase v závislosti na harmonogramu projektu. Demo verzi tohoto pluginu si taktéž můžete stáhnout na www.sketchup.cz

Pokud chcete tvořit vizualizace pomocí pluginu RenderIN 2 nebo V-ray, nebo se naučit pracovat s pluginem 4D Virtual Builder, navštivte některý z kurzů, které organizuje firma 3E Praha Engineering, a.s.. Více informací naleznete na www.sketchup.cz

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři