Galerie Plato. Stavba z Česka poprvé ve finále evropské ceny Miese van der Rohe za architekturu.

Dnes, ve čtvrtek 25. dubna, proběhne vyhlašovací večer evropské ceny Miese van der Rohe za architekturu. O vítězství bude bojovat pět staveb z celé Evropy, mezi nimi galerie Plato v Ostravě.

O evropskou cenu usilovalo letos 362 významných staveb z 38 evropských zemí. Výběr se zúžil na čtyřicet a později na pět finalistů, které porota v minulých týdnech osobně navštívila.  Zastavili se také v galerii Plato v Ostravě, bývalých městských jatkách, přestavěných na galerii ateliérem PWK Proms. Kdo ho ještě neviděl, může si prohlédnout medailon z České ceny za architekturu, kde Plato postoupilo do finále.

Další finálová stavba je reggio škola ve Španělsku od studia Office for Political Innovation Andrese Jaquea, která ale v ničem nepřipomíná běžnou školu - ani filosofií, ani budovou. Další vzdělávací stavba je pavilon v kampusu Technické univerzity v Braunschweigu v Německu od Gustava Düsinga a Maxe Hackeho. Dalším ve finále je obnova kláštera Saint-François v Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsice od ateliéru Amelia Tavella Architekti

Všechny stavby jsme představili v Earch.cz, přidali jsme ještě dvě další z kategorie emerging architects. Jedná se o knihovnu Gabriela Garcíi Marquéze v Barceloně od SUMA Arcquitectura a náměstí ve vesnici Branco del Rio.

Všechny stavby nabízejí podle poroty "prostředí pro život vysoké kvality." Jak si v této konkurenci povede Plato?

 

 

  • autor: EARCH.TV *
  • publikováno: * 25. 4. 2024
  • zdroj: * Česká komora architektů
Generální partner
Hlavní partneři