Události /

Česká cena za architekturu pořádá v Brně výstavu

Přijďte si od prvního března prohlédnout 63 nominovaných děl na Českou cenu za architektoru v roce 2016. Jedinečná příležitost navštíbit jihomoravskou metropoli, prozkoumat brňěnské zákoutí a pokochat se tím nejlepším, co v České republice za poslední dobu vzniklo. Výstava končí 13. dubna.

EARCH.CZ , 20. 2. 2017

Galerie Architektury Brno společně s Českou komorou architektů představí brněnskému publiku 63 nominovaných děl prvního ročníku soutěže České ceny za architekturu 2016, které se dostaly do užšího výběru mezinárodní odborné poroty. Blíže bude představeno osm finalistů, včetně držitele hlavní ceny Zen-Houses v Liberci od architekta Petra Stolína. Soutěžní přehlídka se setkala s velkým zájmem veřejnosti i soutěžících architektů, kteří do ní přihlásili bezmála 500 svých prací.

Petru Stolínovi slouží dům jako ateliér a zároveň místo k životu. Přestože měří na šířku jen 3 metry, obrovská okna o rozměrech 2,5 krát 2,5 metru celý prostor opticky zvětšují. Konstrukci pokrývá neobvyklý plášť z průhledných akrylátových panelů. Dům je postavený pouze ze dřeva, překližky a kovu. Porota ocenila také ojedinělý koncept založený na co nejjednodušší formě bydlení. Zen-Houses jsou inspirovány japonskou filosofií, podle které by v domě mělo být minimum věcí, aby v nich zůstal prostor pro myšlenky. "Dokazuje to, že ta nejlepší architektura nemusí být ani zdaleka nejdražší." dodává porota.

Vyhlášením ceny Česká komora architektů navázala na své další aktivity, jimiž propaguje výsledky práce jak etablovaných, tak začínajících architektů. Cílem Ceny je představit architektonická díla nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Hlavním účelem přehlídky je pokrytí co nejširšího spektra prací. I z tohoto důvodu nejsou díla posuzována v rámci jednotlivých kategorií.

Výstava ukáže také ceny za Výjimečný počin a mimořádné ceny VELUX a ERA21. Představeno bude také sedm členů mezinárodní poroty, která o výsledcích hlavní ceny rozhodovala - Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Joe Morris, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder.

Vernisáž výstavy se uskuteční 1. března v 18 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 20. 2. 2017
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři