Události / architektonické soutěže

Devátý ročník soutěže Superstudio ovládli v konkurenci 100 týmů studenti UMPRUM

V sobotu 9. března hostil pražský prostor CAMP finálový večer architektonické ideové soutěže pro studenty vysokých škol Superstudio. Finále zahájili svou přednáškou architekti z vlivného portugalského studia Fala Atelier, kteří také připravili letošní zadání. Do 9. ročníku soutěže probíhající ve všech městech s výukou architektury v Česku a na Slovensku se přihlásilo přes 100 týmů.

SUPERSTUDIO , 25. 3. 2019

„Superstudio je velmi inspirativní formát. Platformy umožňující dialog mezi jednotlivými školami jsou velmi cenné,“ reagují na formát soutěže architekti Filipe Magalhães a Ahmed Belkhodja ze studia Fala Atelier sídlícího v Portu, kteří jako autoři letošního zadání uvedli finálový večer úvodní přednáškou o své tvorbě a metodickém optimismu. Oba zároveň zasedli ve finálové porotě. 

Architektonická ideová soutěž Superstudio se odehrává ve všech městech s výukou architektury v Česku a na Slovensku – Praze, Bratislavě, Liberci, Ostravě, Brně a Košicích. Tím propojuje studenty jednotlivých škol a zároveň podněcuje kritické myšlení o různých aspektech architektury spojené s obhajobou vlastních názorů. 

Téma letošního ročníku se soustředilo na samotnou formu architektury. Dvou až tříčlenné týmy během časového limitu 24 hodin řešily zadání, ve kterém portugalští architekti po studentech požadovali navrhnout ideální dům pro Sivka – psa významného slovinského architekta Jože Plečnika. Zadání vyzývalo studenty především k uvědomělé práci s jazykem architektury a pečlivému promyšlení konceptu návrhu i ve vztahu k architektonickým referencím. Určitá mnohoznačnost zadání pak vyvolala velmi rozmanitou paletu reakcí. 

Foto: eArch

Do soutěže se letos přihlásil rekordní počet 101 týmů – z nich postoupilo 19 nejlepších do vyprodaného finále 9. března v CAMPu, kde své projekty prezentovali před odbornou porotou. Kromě zakladatelů Fala Atelieru v ní zasedla architektka a známá propagátorka architektury Marcela Steinbachová a architekt z úspěšné kanceláře FAM Pavel Nasadil. 

První cenu udělila porota studentům Adamu Šustkovi a Vojtěchu Teclovi z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kteří svým projektem odpověděli na velkou část možných interpretací zadání. Jejich návrh „na pomezí domu a vzpomínky, boudy a sloupu“ představuje antický sloup propojený s domem Jože Plečnika v Lublani, který kromě samotného pelíšku pro Sivka slouží jako svébytný promyšlený pomník, který zároveň svou architekturou materializuje vztah pán-pes.  

Vítězný tým získal skleněnou trofej Superstudio, kterou společnost Lasvit navrhla a vyrobila na míru soutěži. Všechny oceněné a postupující týmy si pak rozdělily prize money 50 000 korun a další ceny. 

Vítězné projekty letošního ročníku představí také připravovaná výstava, o které se dozvíte na webu www.superstudio.cz a FB stránce soutěže

Foto: eArch

Výsledky 

Místo Adam Šustek a Vojtěch Tecl  

(Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze) 

Místo Miroslav Chmel, Kristýna Mocová, Barbora Tauerová  

(Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze) 

Místo Ema Krakovská, Richard Múdry, Táňa Šebová  

(Fakulta stavební ČVUT v Praze a Fakulta architektury ČVUT v Praze) 

Foto: eArch

Foto: eArch

  • autor: SUPERSTUDIO *
  • publikováno: * 25. 3. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři