Události / architektonické soutěže

Do 2.ročníku prestižní ceny za architekturu se přihlásilo na 250 prací

Česká komora architektů v lednu vyhlásila 2. ročník soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu (ČCA). O prestižní ocenění se v letošním roce bude ucházet 249 přihlášených prací. Porota složená z renomovaných zahraničních architektů z nich nejprve vybere užší okruh realizací, které budou představeny na nominačním večeru 12. června v kulturní zóně Pragovka v pražských Vysočanech. Slavnostní galavečer, na němž z tohoto výběru vzejde přibližně deset finalistů, včetně laureáta České ceny za architekturu, se uskuteční 27. listopadu 2017 v Místě pro nové umění – Jatka 78. Výstava všech nominovaných děl bude k vidění v průběhu listopadu a prosince 2017 v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Na začátku roku 2018 se výstava přesune do Galerie Architektury Brno.

EARCH.CZ , 12. 5. 2017

Do přehlídky se mohly přihlásit realizace dokončené na území České republiky v letech 2012 až 2016. V sedmičlenné mezinárodní porotě zasednou vynikající architekti, držitelé prestižních ocenění za architekturu: Matija Bevk (Slovinsko), Eelco Hooftman (Nizozemsko/Skotsko), Marianne Loof (Nizozemsko), Jiří Oplatek (Česká republika/Švýcarsko), Jakub Szczęsny (Polsko), Doris Wälchli (Švýcarsko) a Ľubomír Závodný (Slovensko). Porota v průběhu května vybere ze všech přihlášených děl přibližně padesátku architektonických realizací, která bude prezentována jako díla nominovaná na ČCA 2017. V dalším kroku pak porota rozhodne zhruba o deseti finalistech, z nichž jeden se stane laureátem České ceny za architekturu 2017. Kromě hlavní ceny bude udělena Cena za výjimečný počin, kterou uděluje Akademie ČCA. Rovněž mohou být uděleny Mimořádné ceny partnerů soutěžní přehlídky.

Nejvíce realizací pochází z velkých měst

Z celkového počtu 249 prací jich byla téměř polovina dokončena v loňském roce. Dalších padesát bylo dokončeno v roce 2015. V regionech vede tradičně Praha (zhruba třetina přihlášených – 83), celkem 35 přihlášených staveb je z Jihomoravského kraje (z toho 26 přímo z Brna). S 13 realizacemi následují Královéhradecký a Jihočeský kraj. 12 přihlášených realizací má na svém kontě Liberecký kraj, 11 Vysočina, 10 Zlínský a Pardubický kraj (v aktuálním ročníku přitom není zastoupena žádná realizace z Mekky současné architektury, města Litomyšle), 9 Plzeňský, 8 Moravskoslezský a 3 Olomoucký kraj. Do letošní soutěžní přehlídky nebyla přihlášena žádná stavba na území Karlovarského kraje. Tento kraj byl přitom v loňském roce reprezentován Klášterem Nový dvůr, který se stal Finalistou ČCA 2016.

Architekti hlásili především drobnější projekty

V letošním ročníku Ceny je patrné poměrně velké zastoupení soukromého bydlení (cca ve stovce přihlášených prací). Oproti loňskému ročníku je zde méně staveb z veřejných investic. Oblíbeným tématům veřejného prostoru či krajinářské architektury, na které v minulých letech úspěšně proběhlo několik architektonických soutěží, se přitom letos věnuje pouze 11 realizací. Zatímco loni jsme v soutěžní přehlídce mohli sledovat několik náměstí či parků, které se dostaly jak mezi nominace, tak do samotného finále Ceny, letos jich je velmi skromný počet.

Hojněji zastoupeny jsou např. administrativní budovy (18), interiéry kanceláří, provozoven či showroomů (16), kulturní (15) a vzdělávací (13) zařízení či veřejné budovy (15). Nechybí ani sakrální (8) či sportovní stavby (6). Výčet zahrnuje také 8 expozic výstav či instalací nebo 7 dopravních staveb (včetně 3 mostů). Některé z realizací se také věnují obnově významných památek (např. zahrady v Kuksu / Ateliér Krejčiříkovi, revitalizace františkánského kláštera v Plzni / ATELIER SOUKUP OPL ŠVEHLA, rekonstrukce severního křídla Jezuitské koleje v Kutné Hoře / Atelier M1 Architekti apod.)

Zdařilé výsledky z architektonických soutěží i stavby z Evropské ceny za současnou architekturu

Ve výčtu staveb, které byly financovány z veřejných prostředků, jich 7 bylo realizováno na základě architektonické soutěže, kterou Česká komora architektů považuje za nejkvalitnější formu výběru zhotovitele projektu. Jmenovitě jde o náměstí T. G. M. v Táboře / Atelier Fabík (soutěž 2012, realizace 2014), Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích / SLLA Architects (soutěž 2010, realizace 2014), rozhledna Hýlačka / ARCHITEKTI Grygar & spol. (soutěž 2012, realizace 2015), Divadlo Na Orlí / ARCHTEAM, RADAARCHITEKTI (soutěž 2003, realizace 2012), Komenského most přes Labe v Jaroměři / baum & baroš ARCHITEKTI, EXCON (soutěž 2013, realizace 2015), Vodní dům / AND (soutěž 2009, realizace 2016), radnice a knihovna v Kardašově Řečici (soutěž 2013, realizace 2016).

V přihlášených dílech jsou také české realizace známé ze soutěžní přehlídky Evropské unie – Mies van der Rohe Award, Evropské ceny za současnou architekturu. V roce 2015 se o tuto cenu ucházela chata u Máchova jezera / FAM Architekti a Archeologická základna Mikulčice / Pelčák a partner architekti. V roce 2017 byla z realizací přihlášených do České ceny za architekturu na Mies van der Rohe Award nominovány Archeopark Pavlov / Architektonická kancelář Radko Květ, Dům v sadu v Praze-Kyjích / Šépka architekti či Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích / SLLA Architects.

Díla přihlašovali sami architekti i nominovali odborníci

Své práce mohli do soutěže přihlásit jak sami autoři, tak jejich přihlášení mohlo být iniciováno členy Akademie České ceny za architekturu, která je složena z více než 300 českých architektů a dalších odborníků a osobností spojených s oborem. Na základě tipů od akademiků architekti do České ceny za architekturu přihlásili celkem 56 děl. Elektronickou evidencí vznikl katalog soutěže, který je volně přístupný na webu soutěžní přehlídky. Všechna přihlášená díla budou dále prezentována v tištěné formě v rámci Bulletinu ČKA. Podrobnější seznámení s jednotlivými projekty přinese katalog nominovaných projektů a následné výstavy v Praze, Brně a dalších regionech ČR.

Více o České ceně za architekturu najdete na www.ceskacenazaarchitekturu.cz a na Facebooku ceny. Na webových stránkách lze již nyní prohlížet přihlášená díla, dostupná je i interaktivní mapa, která představuje architekturu v jednotlivých regionech, a podporuje tak základní myšlenku ceny, a sice podporu architektury v rámci celé ČR. Získat zde rovněž můžete informace o složení Akademie ČCA, statutu soutěže atd. Všechny přihlášené stavby a jejich fotografie naleznete na webu Ceny.

Jak vypadal první roční se můžete přesvědčit vtomto dokumentu:

 

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 12. 5. 2017
  • zdroj: * tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři