Události /

Experiment jako stavební technika. Online přednáška norského studia OPA Form v rámci cyklu Severská cesta

Cyklus přednášek Severská cesta, cesta k odpovědnosti pořádaný spolkem KRUH pokračuje online přednáškou i v červnu. V živém streamu se spolek KRUH spojí se zástupci norské architektonické kanceláře OPAFORM. Ti v přednášce odhalí svůj přístup k architektuře a přírodě a vysvětlí, jak vypadá spolupráce se studenty Školy architektury v Bergenu. Přednáška se uskuteční v živém vysílání na facebookových stránkách spolku KRUH a Centra architektury a městského plánování – CAMP ve čtvrtek 4.6. od 19:30. Akce proběhne zdarma, ovšem je možnost tuto přednášku a rovněž působení celého spolku podpořit zakoupením virtuálních vstupenek, které jsou k dispozici v předprodeji sítě GoOut.

KRUH z. s. , 24. 5. 2020

Spolek KRUH v červnové přednášce opět pokračuje v online podobě. Ve virtuálním světě se spojí se zástupci norského studia OPAFORM. „Mrzí nás, že se stále nemůžeme sejít s architekty na živo v Praze, ale jsme rádi, že v přednáškách i v této nejisté době můžeme pokračovat přes živá vysílání na internetu,“ vysvětluje Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka spolku.

Norské studio OPAFORM sídlící v Bergenu se věnuje neustálému prozkoumávání možností jednotlivých materiálů, stavebních postupů i procesů navrhování. Jejich návrhy jsou založeny na pozorování interakce lidí v prostoru a na filozofii, že architektura je naučená velkolepá hra. Důležitým aspektem jejich práce je výuka a spolupráce se studenty architektury a designu v Bergenu. Kancelář vede projekt „Design & Build“, jehož výsledkem je stavba malých architektonických intervencí (ubytovacích modulů pro jednoho člověka). Tento proces funguje jako pedagogický nástroj i jako příležitost pro výzkum různých experimentálních stavebních technik. „Dobrá architektura vždy vychází z jejího specifického fyzického a kulturního kontextu, který vychází z tradičních praktik řemesla, formy a materiálu. V naší praxi se snažíme rozvíjet architekturu, která rezonuje s minulostí i budoucností,“ dodávají o své práci zástupci studia OPAFORM.

Novostavba v části Nøstet, OPAFORM. Zdroj: Spolek KRUH

Mezi jejich projekty patří například horská stavba Tubakuba, která je výsledkem workshopu pořádaném v roce 2014 architektem Espenem Folgerø se studenty Školy architektury v Bergenu. Kabina jako forma udržitelného bydlení šetrného k životnímu prostředí je kompletně off-grid a je z 95 % vyrobená ze dřeva. Ikonický vstup v podobě tunelu se skládá ze zakřivených dlouhých pásů borovicového dřeva připevněných ve vrstvách. Opláštění stavby modřínovým dřevem je vyrobeno tradiční japonskou metodou, která zabraňuje rozkladu a stěna obrácená do údolí je celá ze skla, takže poskytuje nádherný výhled na Bergen umístěný v údolí.

Studio OPAFORM je také autorem přestavby horské stodoly na obytnou chatu v Myrkdalenu na západním pobřeží Norska, novostavby v části Nøstet v Bergenu nebo dřevěné horské kabiny Baly v Balestrandu, která rovněž vznikla v rámci programu „Design & Build“ ve spolupráci se studenty bergenské univerzity. 

Myrkdalen interiér, OPAFORM. Zdroj: Spolek KRUH

Červnová online přednáška naváže na úspěšnou první online akci spolku KRUH, která proběhla v květnu a na které vystoupil Ville Hara z finského studia AVANTO Architects. Prezentace OPAFORM završí jarní část letošního cyklu přednášek o severské architektuře. „Ze Severských zemí si vybíráme zajímavé přístupy, které by mohly být aplikovány i v našem prostředí. Chceme ukázat současný přístup k architektuře ve Skandinávii a vztah architektů k naší planetě. Severské země patří mezi nejodpovědnější ve spojitosti k životnímu prostředí, a to se odráží i v jejich postoji k architektuře,“ dodává k tématu cyklu Marcela Steinbachová.

Plánovaná přednáška norského studia Vardehaugen se přesouvá na podzim 2020.

Online přednášku ateliéru OPAFORM bude spolek KRUH vysílat ve čtvrtek 4. června od 19h30 na facebookových stránkách spolku KRUH a Centra architektury a městského plánování – CAMP. Akce proběhne zdarma, ovšem je možnost tuto přednášku a rovněž působení celého spolku podpořit zakoupením virtuálních vstupenek, které jsou k dispozici v předprodeji sítě GoOut

  • autor: KRUH z. s. *
  • publikováno: * 24. 5. 2020
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři