Architektura / občanské stavby

Zrecyklovat stodolu. Do starého zemědělského objektu ukrylo norské studio OPAFORM obytný modul pro turisty

Jak zásadně změnit funkci stavby a přitom zachovat její původní podobu? S transformací staré stodoly uprostřed norské krajiny si architekti ze studia OPAFORM poradili po svém. Do útrob drobného objektu v údolí Myrkdalen vměstnali dřevěný obytný modul, který umožňuje přespání několika lidem, zároveň ale nijak nepozměňuje hospodářský charakter stavby.

Tereza Hůrská , 27. 5. 2023

Svět kolem nás se pomalu, ale jistě mění. Lidé, věci i místa ztrácí své původní hodnoty, aby nacházely nové, mění se jejich poslání i funkce. Proměnami, které lze pozorovat takřka po celé Zemi, od jižního pólu až po severní, prochází mimo jiné i západní pobřeží Norska. Od zde původně zakořeněného zemědělství se opustilo a regiony hledají nové uplatnění v cestovním ruchu. Zdejší krajina se tak nyní místo hospodářských tradic těší oblibě turistiky a zimních sportů a pomalu se probouzí do další etapy. Pojítkem mezi oběma životními fázemi této oblasti se stávají staré stodoly, rozeseté po svazích hornaté krajiny. Právě ty se totiž z původního obydlí dobytka mění na dočasné domovy příchozích turistů. 

RECYKLACE DO POSLEDNÍ TŘÍSKY 

Příklad takové konverze hospodářského objektu na turistické ubytování můžeme nalézt i v portfoliu bergenských architektů ze studia OPAFORM. Jejich úprava stodoly v údolí Myrkdalen je pilotním projektem programu „The barns they are a-changing“, který cílí právě na nacházení nové funkce pro již nevyužívané zemědělské stavby v norské krajině. Ateliér, který ve své tvorbě neustále hledá a ověřuje nové možnost materiálů a stavebních i navrhovacích postupů si tak tentokrát vyzkoušel také flexibilitu typologickou a do prostoru, kde dříve bučely krávy se rozhodl navrhnout pohodlné ubytování pro lidi. Tato forma nového využití se přímo nabízela, neboť stodola stojí ve svahu bezprostředně pod vznikajícím lyžařským vlekem, a její umístění nabízí panoramatický výhled do celého údolí. 

Transformace stodoly v údolí Myrkdalen na turistické ubytování, OPAFORM © Espen Folgeroe

 

S lukrativní lokalitou bylo ale třeba zacházet nanejvýš citlivě, neboť i navzdory svému neutěšenému stavu a padesáti letům chátraní se stodola stala neodmyslitelnou součástí místního krajinného rázu. Ideou architektů tak bylo oživit objekt, aniž by přišel o svůj původní, rustikální charakter. Opustili proto od myšlenky nahradit objekt novostavbou a zaměřili se na možnosti, které masivní dřevěná konstrukce ještě nabízela. Sněhem, větrem a časem poznamenanou strukturu proto zpevnili, stabilizovali a jako do neporušené skořápky do ní vložili nový život.  

2 V 1 

Při zběžném pohledu z exteriéru tak téměř nelze poznat, že se stavba jakkoliv změnila. Stěny stále kryjí nahrubo opracované dřevěné fošny a drobnou chaloupku na kamenné podezdívce zakončuje sedlová střecha. Zásah současné architektury prozrazuje jen okno, které dynamicky vystupuje ze štítové stěny a umožňuje stodole rozhlédnout se po okolí.  

 

Transformace stodoly v údolí Myrkdalen na turistické ubytování, OPAFORM © Marina Bauer

 

Zásadní změnu ve funkci objektu zprvu nenaznačuje ani interiér. Jako by snad z přístřeší z drsného, masivního dřeva dobytek neodešel před desítkami let, ale teprve před chvílí. Vtěsnaná do dřevěných trámů se zbytky kůry ale v polovině interiéru přece jen svítí stěna ze světlého topolového dřeva, za níž se skrývá očekávané pohodlí. Malá místnost, která je však schopna pojmout několik nocležníků s centrálním krbem a výhledem do krajiny. Útulná, ale ne stísněná a přesně taková, jakou po celodenním toulání se norskou přírodou chce člověk nalézt. Decentně řešený dům v domě, nový a přesto stojící už desítky let na stejném místě, které nijak neruší. 

 

Transformace stodoly v údolí Myrkdalen na turistické ubytování, OPAFORM © Espen Folgeroe

 

O tom, jak se navrhuje do divoké krajiny Norska, jak vznikala tato severská „útulna“ nebo zkrátka o tom, jak přemýšlí a tvoří architekti z ateliéru OPAFORM, se budete moci přesvědčit sami již dnes 4. června, kdy budou dalšími hosty letošní série přednášek Severská cesta, kterou pořádá spolek KRUH. Přednáška bude probíhat online od 19:30 na facebookovém kanálu KRUHu a Centra architektury a městského plánování (CAMP). Akci je možné podpořit koupí virtuálních vstupenek dle svých možností.

 

Foto: eArch

Transformace stodoly v údolí Myrkdalen na turistické ubytování, OPAFORM © Espen Folgeroe

 

Návrh buňky, vložené do stodoly v údolí Myrkdalen, i své další projekty představí studio OPAFORM českým divákům dnes od 19:30, v rámci přednáškového cyklu „Severská cesta“, který pořádá spolek KRUH.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři