Události /

Festival 4+4 dny v pohybu nabídne návštěvu prázdného Desfourského paláce

Festival 4+4 dny v pohybu zve do prázdného Desfourského paláce a na architektonické a urbanistické procházky po jeho okolí.

EARCH.CZ , 30. 9. 2015

Hlavním centrem jubilejního 20. ročníku mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu se letos od 2. do 10. října poprvé stane prázdný Desfourský palác v ulici Na Florenci 21, který se také stane východiskem řady procházek s renomovanými odborníky z oblasti urbanismu či architektury.

Zájemci tak budou moci vyrazit na procházku s rostlinným sociologem a přírodovědcem Jiřím Sádlem na Florenc, s Richardem Bieglem se dozví něco nejen o Vltavě a jejím vlivu při formování Prahy, s Karolínou Vránkovou vyrazí po globální architektuře a jejích omylech v okolí Florence, s Petrem Klímou se vydají po stopách domů, které již neexistují nebo nedostaly šanci existovat, s Igorem Kovačevićem a Yvette Vašourkovou se podívají na proměny Masarykova nádraží a s Lukášem Beranem se projdou po celé délce Jankovcovy ulice, od demolovaného bubenského nádraží přes zastavovaný přístav k ohroženému Libeňskému mostu.

Program procházek:

CO SE NEDÁ PROLÉZT, TO SE MUSÍ OBEJÍT: PROCHÁZKA S JIŘÍM SÁDLEMsobota 3. 10. / 16:00, Desfourský palác

PRAHA – MĚSTO A ŘEKA: PROCHÁZKA S RICHARDEM BIEGLEMneděle 4. 10. / 09:00, sraz Nemocnice Na Františku (ve spolupráci s festivalem Den Architektury spolku Kruh - vstup ZDARMA)

PRAHA BANÁLNÍ A GLOBÁLNÍ: PROCHÁZKA S KAROLÍNOU VRÁNKOVOUneděle 4. 10. / 13:00, sraz před Desfourským palácem (ve spolupráci s festivalem Den Architektury spolku Kruh - vstup ZDARMA)

HOLEŠOVICKÝ MEANDR: PRIVATIZACE STŘEDU I OKRAJE: PROCHÁZKA S LUKÁŠEM BERANEMsobota 10. 10. / 15:30, sraz Železničářů 204/6, Praha 7

(P)O NEPŘÍTOMNÝCH DOMECH: PROCHÁZKA S PETREM KLÍMOUsobota 10. 10. / 14:00, Desfourský palác

PROMĚNY KOLEM MASARYKOVA NÁDRAŽÍ: PROCHÁZKA S IGOREM KOVAČEVIĆEM A YVETTE VAŠOURKOVOUsobota 10. 10. / 14:30, Desfourský palác

Více informací zde.

Tři patra jinak nepřístupného Desfourského paláce obsadí v rámci festivalu rozsáhlá výstava současného umění nazvaná Jak nic nechtít za účasti 60 českých a zahraničních umělců. Bohatou expozici instalací, objektů, maleb, videí i site specific projektů kurátorují přední osobnosti české výtvarné scény - Krištof Kintera, Denisa Václavová, Radek Wohlmuth, Mariana Serranová, David Böhm & Jiří Franta a Tomáš Svoboda.

Výstavu doplní rozsáhlý doprovodný program vernisáží, performancí i sympozií. Z oblasti architektury a urbanismu to bude například symposium Místa městu blíž na téma revitalizace opuštěných městských budov a areálů se zástupci kulturních a kreativních průmyslů, křest sborníku textů o architektuře 2014 - 2015, který připravilo sdružení Kruh, projekce filmu Místa mezi místy v režii Marka Matvije a Epos 257 o prostorách ve městech, kde vznikají a zanikají improvizované domovy, proplétá se příroda a architektura.

Diskuse

V sobotu 10. října se koná diskuse To zakázané slovo regulace moderovaná Adamem Gebrianem, jejímž předmětem bude development a jeho regulace. Hosté se pokusí hledat odpovědi např. na otázky:

Jakým způsobem má veřejný sektor určovat podmínky, které platí i pro ten soukromý? Jaká je, nebo by měla být role představitelů města ve vztahu k vystavěnému prostředí? Pouze regulativní, usměrňující, nebo i proaktivní, tedy vytvářející standard pro ostatní? Jak vidí svoji vlastní roli v těchto procesech?

Diskutovat bude trojice architektů a politik:

prof. Miroslav Šik působící dlouhodobě na ETH v Curychu Michal Kuzemenský ze studia re:architekti, vedoucí ateliéru na FA ČVUT Jaroslav Zima, partner architektonické kanceláře D3A Matěj Stropnický, pražský zastupitel za Trojkoalici, člen předsednictva Strany zelených, náměstek primátorky pro územní rozvoj

Letošní 20. ročník festivalu 4+4 dny v pohybu proběhne od 2. do 10. října kromě Desfourského paláce také v Divadle Archa, prostoru Jatka78 a v divadle Ponec, kde uvede zahraniční inscenace, která reprezentují to nejzajímavější ze současné taneční a divadelní evropské scény. Ke kulatému výročí festival připravil také speciální cenu vstupného na tato představení – 200 Kč základní, 100 Kč snížená pro studenty a seniory.

Více informací na www.ctyridny.cz.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 30. 9. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

4+4 dny v pohybu Praha festival

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři