Události /

Festival Týden přístupného designu: 17 – 21/9/2013

CZECHDESIGN, nezisková organizace rozvíjející design v České republice, vyhlašuje boj za přístupný a odpovědný design. V září k tomuto účelu pořádá celotýdenní akci určenou široké veřejnosti, designérům, architektům, odborníkům a zástupcům státní správy.

CZECHDESIGN.CZ , 12. 9. 2013

Pozvání přijali zahraniční odborníci na tuto problematiku – finská designérka Päivi Tahkokallio a lucemburský odborník Silvio Sagramola. Projekt je pořádán ve spolupráci s Národním technickým muzeem, organizací Automat (Zažít město jinak), Fakultou elektrotechnickou v Praze a dalšími. Spuštěny byly první webové stránky v ČR věnující se této problematice – www.equaldesign.cz.

Tématem přístupného designu se CZECHDESIGN dlouhodobě věnuje jako jediná organizace v České republice, ačkoliv je to téma čím dál více aktuální a v zahraničí mnohem více exponované. Projekt tak navazuje na aktivity prosazující přístupný design (jinak také Equal design, Design for all, Universal design nebo Accessible design) např. v Lucembursku, Finsku a dalších západoevropských zemích.

Projekt equal design

Filosofie celého projektu, jehož mezníkem se v loňském roce stal workshop Make it equal! (http://www.czechdesign.cz/index.php?status=c&clanek=2576&lang=1), je upozornit na sociální rovinu designu jako nástroje pro vytváření přístupného prostředí a produktů bez bariér. V letošním roce je hlavní pozornost soustředěna na problematiku designu pro seniory, kterým design může v mnoha ohledech pomoci překonávat každodenní nesnáze a usnadnit jim tak cestu k plnohodnotnému, aktivnímu stáří.

Festival Týden přístupného designu

Během jednoho zářijového týdne, ve dnech 17. – 21. září 2013, proběhne několik akcí pro veřejnost, studenty, odborníky a zástupce státní správy, s cílem upozornit na podstatu přístupného designu co nejširší okruh designérů a uživatelů a vytvořit prostor pro dialog napříč generacemi.

Vstup na všechny akce je volný. Akce se konají v GALERII/CZD, Národním technickém muzeum a na náměstí v Pštrossově ulici na Praze 1.

kompletní program k dispozici zde.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři