Události /

Jan Šépka v UKG Děčín

Zveme Vás na další díl cyklu o české architektuře, který probíhá v rámci UKRADENÉ GALERIE, tentokrát se představí jeden z nejvýraznějších architektů české scény JAN ŠÉPKA. Výstava spolu s přednáškou se bude konat ve čtvrtek 19. 9. od 19 hod v Děčíně Podmoklech na rohu ulic Zbrojnické a Tržní.

Ukradená Galerie , 17. 9. 2013

Na české architektonické scéně najdeme jen málo architektů, kteří svou tvorbou překračují i do výtvarné sféry. S jistotou můžeme mezi ně zařadit také Jana Šépku, českého architekta, pedagoga a protagonistu experimentální architektury. 

JAN ŠÉPKA (*1969)

Jan Šépka na sebe výrazně upozornil poprvé v roce 1995, kdy se svými vrstevníky Petrem Hájkem a Jaroslavem Hláskem vyhráli soutěž na návrh vydláždění Horního náměstí v Olomouci. V roce 1998 založil spolu s Petrem Hájkem a Tomášem Hradečným dnes již legendární ateliér HŠH. Další úspěch se dostavil záhy, když HŠH zvítězili v soutěži o rekonstrukci olomouckého Arcidiecézního muzea. Období HŠH v druhé polovině 90. let bylo doslova raketové, sklízeli vítězství a odměny v mnoha soutěžích. V roce 2009 se HŠH rozpadli a Jan Šépka založil vlastní kancelář Šépka architekti.

Od rozdělení HŠH můžeme u Jana Šépky pozorovat pozvolnou tvůrčí změnu. Do jeho staveb se dostává více hravosti, útulnosti a je stále více patrný odklon od hlavního proudu soudobé architektonické tvorby. Jeho kresby, které jsou zároveň i předlohou pro jeho domy, nás přivedou do období dětství, kdy jsme se nebáli vyjádřit představy tak, jak je vnímáme, bez omezení dalšího vzdělání. Tento intuitivní přístup hledání podstaty vyžaduje velkou osobní odvahu a vůli prosazovat své myšlenky v českém prostředí.

V jeho kanceláři vznikají unikátní autorské práce, pro které je příznačná jejich promyšlenost a experimentální charakter. Nejvíce patrný je tento směr u projektů Dům s klenbami a Dům v sadu, které se zcela vymykají české architektonické scéně a zaujmou i v celosvětovém měřítku.

Tak jako vždy v UKG Děčíně bude výstava zahájena u nástěnky a přednáška proběhne v baru Bodenbach (cca 2 min chůze).

Více informací o výstavách v UKG se dozvíte na našich stránkách.

Přijďte a nenechte si ujít další architektonický zážitek!

Klíčová slova:

Akce Děčín UKG Jan Šépka

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři