Události /

Karlovy Vary nabídnou výstavu manželů Machoninových

Představení dvaceti let tvorby Věry a Vladimíra Machoninových, výrazných postav československé architektonické scény druhé poloviny minulého století, jejichž dílo rezonuje i v dnešní době. To je hlavním lákadlem výstavy, kterou od 22. 4. najdete na Goethově stezce v Karlových Varech. Nenechte si ujít ani vernisáž, která proběhne již ve čtvrtek 21. dubna od 17 hodin.

EARCH.CZ , 20. 4. 2016

VĚRA & VLADIMÍR MACHONINOVI 60´/ 70´

Kdy: 22. dubna - 22. května 2016 / vernisáž 21. dubna 2016 od 17 hKde: Goethova stezka 6, 360 01 Karlovy Vary

Kurátoři : Pavel Směták, Klára PučerováOtevírací doba: otevřeno denně mimo pondělí 10 - 17 hodinVstupné: 40,- / 20,- Kč

Pořadatel: Galerie umění Karlovy Vary, přísp. organizace Karlovarského krajeSpolupráce: Galerie Jaroslava Fragnera, Praha

Jak název napovídá název, výstava se věnuje dvěma desetiletím architektonické tvorby manželů Machoninových, v němž vznikly jejich nejslavnější stavby - karlovarský hotel Thermal, obchodní dům Kotva a Dům bytové kultury v Praze a budova československého velvyslanectví v Berlíně. Tyto výjimečné stavby, které neoddiskutovatelně patří mezi naše nejvýznamnější stavby z 2. pol. 20. století, dodnes vzbuzují rozruch a zájem odborné i laické veřejnosti.

Výstavu připravila pražská Galerie Jaroslava Fragnera a v Galerii umění v Karlových Varech bude představena návštěvníkům jako již pátá repríza; mezi výstavními prostory byly i přímo stavby manželů Machoninových: velvyslanectví ČR v Berlíně a kulturní dům v Jihlavě. Naposledy bude prezentována „v předvečer“ filmového festivalu, kdy se v Karlových Varech stává jeho srdcem právě hotel Thermal.

Kurátoři připravili výstavu v době, kdy se stavby manželů Machoninových ocitly na určité křižovatce. Zatímco odborná veřejnost jejich tvorbu zařadila mezi nejdůležitější soudobou architekturu, stavby byly radikálně přestavovány nebo se podstatně změnil jejich provoz. Původní sdělení výstavy tak trvá a stává se ještě aktuálnější, neboť snaha zapsat tři hlavní realizace do seznamu nemovitých kulturních památek stále není úspěšně završena. Rovněž ještě nejsou definována zadání rekonstrukcí hotelu Thermal a budovy berlínského velvyslanectví. Poslední repríza výstavy také navazuje na nedávnou poctu České komory architektů Věře Machoninové.

VĚRA A VLADIMÍR MACHONINOVI

Věra (1928) a Vladimír (1920–1990) Machoninovi patřili k silné generaci autorů, kteří v šedesátých letech minulého století reagovali na aktuální světové dění. Jejich odvážné realizace vznikaly na základě vyhraných architektonických soutěží, nikoliv jako přímé zakázky - obstály tedy v konkurenci neméně schopných kolegů. Velkorysé pojetí návrhu vždy doprovázelo zajímavé statické řešení (např. sál či bazén hotelu Thermal, charakteristické sloupy se šikmýni vzpěrami v OD Kotva atd.), využití progresivních technologií a materiálů (korozi vzdorující ocel atmofix) a do detailu navržené interiéry včetně autorského nábytku.

OHROŽENÉ STAVBY

Nepoučeným zjednodušováním faktů bývají stavby této éry považovány za projev komunistické propagandy a její autoři za představitele „socialistické architektury“. Pravdou je ovšem skutečnost, že tito tvůrci, manžele Machoninovy nevyjímaje, měli především po roce 1968 zákaz realizovat veřejné zakázky, publikovat své návrhy v médiích nebo vyjíždět do zahraničí za inspirací výtvarnou i technologickou. Mnozí pak mohli pracovat pouze na méně exponovaných zakázkách či v omezeném okruhu a v případě Machoninových tomu nebylo jinak. Dnes navíc dochází k paradoxní situaci – zatímco zahraniční brutalistní architekturu vyzdvihujeme, naše vlastní neméně kvalitní realizace bývají obětí developerských spekulací či nekompetentních rozhodnutí.

HOTEL THERMAL

Festivalový Hotel Thermal patří mezi mediálně velmi sledované stavby. Je příkladem architektonické odvahy a pojetí budovy jako celostního autorského díla. Od počátku byl koncipován jako veřejná stavba, která byla v některých ohledech natolik velkorysá, že bez potřebné ochrany její silné výtvarné pojetí nepřežije současné nároky tržního prostředí. U budovy vlastněné státem by veřejný zájem ve formě ochrany kulturního dědictví měl být zásadním kritériem. Bagatelizace nesporných architektonických a výtvarných kvalit hotelu, stejně jako jeho významu v kontextu místa a historie patří mezi důvody, proč je tato výstava představena právě v Karlových Varech. V průběhu května bude v prodeji také stejnojmenný doprovodný katalog díky uvolnění části jeho nákladu.

VÝBĚR Z TVORBY (REALIZACE)

1964–1977 Hotel Thermal, Karlovy Vary, vítězný návrh ve veřejné soutěži 1968–1978 vlastní dům, Praha 5 1968–1981 Dům bytové kultury, Praha 4, Budějovické náměstí (Věra Machoninová) 1969–1976 dům Otomara Krejči, Praha 6 (Věra Machoninová) 1969–1975 Obchodní dům Kotva, Praha 1, náměstí Republiky 1971–1978 Budova zastupitelského úřadu ČSSR v NDR, Berlin-Mitte, Wilhelmstrasse 1974 stanice metra Budějovická (Věra Machoninová – Břetislav Novák) 1978–1984 – Ubytovna odborového podniku Teplotechna, Praha-Nové Město, Ječná ulice (Věra Machoninová)

DOPROVODNÝ PROGRAM

5. května v 17 hodin - komentovaná kurátorská prohlídka výstavy s Pavlem Smětákemv 18.30 hodin - přednáška a diskuze Hotel Thermal – chráněná kulturní památka s historiky architektury Lukášem Beranem a Petrem Vorlíkem a kurátorem výstavy Pavlem Smětákem

17. května v 17 hodin - komentovaná kurátorská prohlídka výstavy s Radomírou Sedlákovou a Pavlem Smětákem

Výstava se uskutečňuje díky přispění a spolupráci Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Národního technického muzea. Spolukurátorkou výstavy je Radomíra Sedláková, autory fotografií jsou Jaroslav Franta, Tomáš Novotný, Filip Šlapal a Josef Váša, autorem grafického designu je Robert V. Novák.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 20. 4. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři