Události /

Procházky po Nádraží Vyšehrad a Albertově a Václavském náměstí

Rádi bychom Vás pozvali na dvě procházky po dvou důležitých místech, o kterých se nyní v Praze rozhoduje: nádraží Vyšehrad (developer se odvolal k magistrátu proti zamítavému rozhodnutí Prahy 2 k jeho návrhům) a Václavské náměstí (mimo jiné stále hrozí demolice domu na rohu Opletalovy a Václavského náměstí).

Econnect,o.s. , 11. 3. 2011

Procházka po nádraží Vyšehrad a Albertově je ve čtvrtek 10. března v 18:00 (sraz: tramvajová zastávka Botanická zahrada). Procházka po Václavském náměsti je v neděli 20. března v 15:00 (roh Opletalovy a Václavského náměstí).

Po těchto místech nás provedou lide (z Klubu za starou Prahu, Atelieru pro životní prostředí a další), kteří je dlouhodobě sledují a/nebo sei angažují na jejich záchranu proti developerům. Akce jsou součástí výstavy "ČÍ JE TO MĚSTO?" (v Karlin studios do 16. března, Křižíkova 34).

--- Podrobnější informace:

1) Nádraží Vyšehrad a další místa na Albertově (chátrající dům Na Slupi, rezidenční komplex Albertov). Ve

čtvrtek 10. března 2011, 18:00, sraz: tramvajová zastávka Botanická zahrada

Jádrem celé procházky bude shrnutí historie a významu chátrajícího nádraží Vyšehrad, které chce jeho nynější majitel zrenovovat, doplnit dalšími dvěma robustními budovami a vytvořit tak komplex kanceláří, wellness centra a obchodních ploch. Tomuto záměru, o kterém právě rozhoduje Magistrát hl. m. Prahy, bude věnována podrobnější pozornost s důrazem na jeho dopady. Bývalé lázně v ulici Na Slupi budou další zastávkou procházky. Lázně byly v devadesátých letech koupeny firmou se zahraničním vlastníkem, od té doby chátrají a majitel se snaží využít jejich zhoršujícího se stavu a prosadit demolici objektu, který je však stále cenný pro své okolí. Řeč bude také o rezidenčním komplexu Albertov, který je jedním z prvních příkladů hlídaného luxusního bytového komplexu, který tvoří jakési miniaturní město ve městě.

Nádraží Vyšehrad a jeho osudy, viz. zde.

Přestavba historického nádraží zastíní Vyšehrad viz. zde.

Spekulace s parními lázněmi Na Slupi, viz. zde.

2) Pozvánka na procházku Václavák na prodej aneb procházka po místech, která mají zmizet

V neděli 20. března 2011, v 15:00, sraz: roh Opletalovy a Václavského náměstí

Památková rezervace chráněná UNESCem a zároveň jedno z nejživějších a nejdůležitějších center Prahy. Není divu, že Václavské náměstí láká velkolepé developerské a architektonické plány všeho druhu. Rozvoj Václaváku a jeho okolí se ale Pražanům v poslední době vymkl z rukou. S posvěcením města začaly mizet celé bloky, bourání hrozí i cenným a zdravým historickým domům. Praha přitom stále nepřišla s žádnou představou o tom, co chce z Václavského náměstí vytvořit. A o proměně, která zde dávno začala, se zatím nehodlá bavit ani se svými občany.

Na společné procházce se podíváme nejen na to, jak moc se stihlo centrum kolem Václavského náměstí proměnit. Zkusíme vyhmátnout i místa, kde se změna spojená s bouráním teprve čeká. A cestou se budeme ptát: Pokračuje rozvoj Václaváku dobrým směrem? Mají tato místa hodnotu nebo je třeba je radikálně proměnit? A mají o tom rozhodovat živelně developeři nebo Pražané na základě promyšlených koncepcí?

Procházku povedou Jakub Bachtík a Richard Biegel z Klubu Za starou Prahu.

Informace o kauzách souvisejících s Václavským náměstím:

Projekt Welwyn Company: Václavské náměstí ohrožuje výstavba komerčního monobloku zde.

Další rána pro památkovou rezervaci: na Václavském náměstí se má znovu bourat zde.

Článek vznikl za podpory Ecconect

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři