Události /

Solar Decathlon – výstava AIR House, rok první

V pondělí 10.12.2012 se v atriu Fakulty architektury ČVUT v Praze Dejvicích konala vernisáž výstavy AIR HOUSE - rok první.

EARCH.CZ , 22. 1. 2013

V listopadu 2011 se studenti ČVUT pod vedením Fakulty architektury přihlásili do soutěže Solar Decathlon. Tým ČVUT byl jako první z České republiky vybrán mezi 20 finalistů, v říjnu 2013 bude v Kalifornii soutěžit s energeticky soběstačným domem AIR HOUSE.

Ve dnech 6. prosince - 4. ledna 2012 proběhla na Fakultě architektury ČVUT v Praze výstava, který byla rekapitulaci roční práce týmu ČVUT.

Vernisáž proběhla za účasti rektora ČVUT prof. Ing. Václava Havlíčka, CSc., děkana Fakulty architektury ČVUT, prof. Ing. arch. Zdeňka Zavřela, prorektora pro výstavbu prof. Ing. Miloslava Pavlíka, CSc. a prorektora pro vědu a výzkum doc. RNDr. Vojtěcha Petráčka, CSc.

Výstavu uvedl rektor ČVUT Václav Havlíček a děkan Fakulty architektury Zdeněk Zavřel. „Udržitelné využívání energií je aktuálním tématem, kterému se v rámci ČVUT věnuje celá řada lidí a ke kterému Fakulta architektury přispívá svým humanistickým podtónem.“ Účast v mezinárodní soutěži označil Zdeněk Zavřel jako výsledek dlouholeté práce skupiny lidí, kteří věří tomu, že je možno stavět jednoduše a využívat udržitelné zdroje energie i v obyčejném stavění. Ocenil odvahu studentů přihlásit se do prestižní univerzitní soutěže a zdůraznil podporu jejich snažení prostřednictvím studentské grantové soutěže ČVUT.

Na výstavě byla představena nejnovější podoba AIR HOUSE, kterou si můžete prohlédnout na následujícím videu:

Instalace výstavy inspirovaná filmem Larse von Triera Dogville představila soutěžní dům formou půdorysu a řezu v měřítku 1:1. Roční práci studentského týmu shrnuje podrobná časová osa, doprovodná videa zaznamenávají klíčové události v průběhu projektu, přednášku a workshop s Ulrike Passe, vedoucí týmu Iowa, který se Solar Decathlon zúčastnil v roce 2009 a návštěvu českého týmu na Solar Decathlon Europe, evropské verzi soutěže. Jedním z cílů bylo představit projekt pedagogům a studentům Fakulty architektury a získat nové posily týmu, které pomohou při dokončování projektu a na jaře při stavbě soutěžního domu. „Také jsme si sami uvědomili, kolik už jsme udělali práce a že na to, co nás ještě čeká, zbývá už jen půl roku“, shrnul koordinátor týmu ČVUT Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D.

Vernisáži předcházela přednáška Jana Žemličky – Cesta je cíl. Ing. Jan Žemlička je odborník na vnitřní prostředí, doktorand i vyučující na FA ČVUT a konzultant týmu ČVUT. Jeho přednáška byla především o spolupráci a používání zdravého rozumu. „Jsou to mé poznatky k jednoduchosti myšlení, ke kterým jsem se dopracoval za šedesát let. Sděluji je i týmu Solar Decathlon, aby pochopili, že není podstatné, co v Americe postaví, ale jak se jejich projekt vyvíjí, že cesta je cíl“. Soutěž, které se tým ČVUT účastní, je podle Jana Žemličky o hledání souvislostí: „Je skvělé, že fakulty – architektura, stavební, strojní, elektrotechnická, dopravní - z jedné univerzity spolu začínají mluvit a spojuje je společný projekt.“ Přínos soutěže Solar Decathlon vidí v týmové práci, která může v českých podmínkách fungovat stejně jako v zahraničí. „Je to jen o lidech a o jejich zájmu!“

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři