Události /

Třetí díl přednáškového cyklu o plzeňském industriálu bude vyprávět o smrti a životě místních nádraží

Ve středu 19. října 2016 od 18:30 hod. se již potřetí sejdou příznivci architektury a plzeňského průmyslového dědictví, tentokrát v malém sále Moving Station, budovy někdejšího nádraží Plzeň – Jižní Předměstí. Tématem dalšího dílu přednáškového a diskusního cyklu POST—INDUSTRIÁL budou uskutečněné i probíhající úpravy železničních budov a areálů v Plzni, řeč se však stočí například i na demolici nákladového nádraží.

EARCH.CZ , 18. 10. 2016

Post—industriál: Smrt a život plzeňských nádraží

Kdy: 19. října 2016 od 18:30 hKde: Moving Station / Hemžící se zastávka Plzeň, Most Ivana Magora Jirouse 2 (Koperníkova 574/56), Plzeň

Událost na Facebooku.Vstupné na akci seženete zde či zde, stojí 50 Kč.

První z vystupujících, městský památkář Karel Zoch, se bude věnovat vývoji plzeňského železničního uzlu. Několik vybraných budov přitom přiblíží podrobněji.

Roman Černík, umělecký ředitel Centra pro kulturní a sociální projekty Johan, představí dlouhodobé kulturní aktivity, kterými ožila nepoužívaná budova nádraží Plzeň – Jižní Předměstí již v roce 2000, pozdější spolupráci se společností Klotz, která dnešní Moving Station koupila, společnou cestu vedoucí k úspěšné žádosti o evropský grant a konečně i rekonstrukci stavby. Pokusí se nastínit i to, jak se promítaly požadavky na nový provoz do zadání architektonických návrhů, jak se vyvíjela spolupráce s autory projektu a jaké jsou zkušenosti s ročním provozem adaptované budovy.

Pod výslednou podobu Moving Station se nejvýrazněji podepsal architekt Pavel Kocych, jednatel kanceláře Earchitekt. Ve své prezentaci bude hovořit o vývoji návrhu rekonstrukce, o možnostech, které mu poskytl omezený rozpočet stavby, o spolupráci s památkáři i o tom, zda a jak využil při navrhování kulturního centra s divadelním provozem své zkušenosti scénografa.

Ondřej Vohradský představí připravovanou proměnu prostranství před hlavním železničním nádražím v Plzni. Tato úprava a všechny připravované dopravní stavby poblíž mají podle něj usnadnit pohyb cestujících a chodců a zatraktivnit užívání veřejné dopravy.

Pavel Paidar, náměstek ředitele pro techniku Správy železniční dopravní cesty v oblasti Plzeň se ve svém vstupu zaměří na přípravu a rekonstrukci železničního uzlu Plzeň. Řeč bude mj. o podobě přístřešků na nástupištích, kiosků pro dispečery, zastřešení výstupů z podchodů, výtahových šachet a dalších prvků, které tvoří nedílnou součást veřejného prostoru. Dojde i na téma výběru architektů a projektantů a možnost uspořádání architektonické soutěže.

Odpovídat na dotazy z publika pak bude připravena  Architektura chmele a sladu se bude konat ve středu 2. 11. 2016 od 18:30 hod. v restauraci Formanka v areálu Plzeňského Prazdroje.

Více informací zde.

Sérií čtyř přednášek a diskuzí chce spolek Pěstuj prostor podporovat a rozvíjet zájem místní odborné i širší veřejnosti o současnou architekturu a prostředí města. Cyklus připravují plzeňští architekti Petr Klíma a Šárka Lorencová ve spolupráci s dalšími členy spolku Pěstuj prostor a s podporou Ministerstva kultury ČR a města Plzně.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 18. 10. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři