Události /

Další díl přednáškového cyklu zaostří na minulost i současnost někdejších Škodových závodů v Plzni

Ve středu 5. října 2016 od 18:30 hod. jsou příznivci architektury a plzeňského průmyslového dědictví srdečně zváni do Techmania Science Center. Přímo v prostoru výstavní expozice pro ně spolek Pěstuj prostor připravil další přednášku a diskusi z cyklu POST—INDUSTRIÁL. Druhý díl přednáškové série se soustředí na historii, transformaci a rozvoj komplexu někdejších Škodových závodů.

EARCH.CZ , 5. 10. 2016

POST—INDUSTRIÁL: bývalé Škodovy závody v Plzni

Kdy: 5. října 2016 od 18:30 h Kde: Techmania Science Center, U Planetária 2969/1, Plzeň

Facebook události. Vstupné na akci seženete zde či zde, stojí 50 Kč.

Jak vznikal areál plzeňské Škodovky? Jaké významné stavby v něm najdeme? Proč byla část starých staveb nahrazena novými nájemními halami? Jak revitalizovat historické průmyslové území a jak do něj navrhnout dobrou současnou architeturu? Jak probíhala rekonstrukce objektů Techmanie? A čím je unikátní budova dnešního planetária?

Večer zahájí Hynek Gloser, majitel developerské společnosti CIAS Holding. Developer a manažer rozvojových projektů, který pochází z Plzně a je původní profesí architekt, bude hovořit zejména o revitalizaci škodováckého brownfieldu, která proběhla v letech 2004–2008 – o demolici starých hal a výstavbě nových objektů, o realizaci administrativní budovy Škody Transportation, případně i o souvislostech se stavbou nového depa Plzeňských městských dopravních podniků.

Jan Soukup, architekt a jednatel kanceláře Ateliér Soukup Opl Švehla, představí vývoj projektu a rekonstrukci původního průmyslového areálu Techmanie. Pro umístění byly vybrány dva objekty areálu podniku Škoda Holding v Plzni. Obě stavby, situované při jihovýchodní hranici průmyslového areálu, postavila plzeňská firma Müller & Kapsa podle návrhu Ludwiga Tremmel, profesor německé průmyslové školy v Plzni. Objekt někdejší kantýny, dnešního planetária, byl uzavřen v devadesátých letech minulého století z důvodu zhoršujícího se technického stavu.

Aleš Kubalík, spoluzakladatel a partner studia Sporadical (2004), představí návrh a realizaci administrativní budovy Škody Transportation, která se nachází na území někdejších Škodových závodů v blízkosti V. brány. Projekt, zpracovaný Alešem Kubalíkem, Josefem Kocianem, Jakubem Našincem a Veronikou Sávovou, vznikl jako součást výše zmíněné revitalizace jižní části areálu. Autoři v kompozičně střídmém návrhu usilovali o ztělesnění hodnot inovace, technologie a reprezentace významné společnosti. Administrativní budova zahrnuje více než 2 500 metrů čtverečních kancelářských ploch včetně ředitelství společnosti v šesti nadzemních podlažích.

Vlastimil Volák, ředitel Techmania Science Center, představí kromě expozice centra v někdejší hale č. 55 i symbiózu moderních technologií s památkově chráněnou budovou někdejší kantýny. Vlastimil Volák se s návštěvníky podělí o zkušenosti s každodenním provozem centra a zodpoví i otázky pořadatelů, jak se centrum vztahuje k průmyslovému dědictví Škodovky a celé Plzně jestli existuje jistá kontinuita mezi Techmanií a již neexistujícím Muzeem Škoda.

Další přednáška a diskuse z cyklu POST—INDUSTRIÁL s názvem Smrt a život plzeňských nádraží se bude konat ve středu 19. 10. 2015 od 18:30 hod. v malém sále Moving Station v Plzni.

Více informací zde.

Sérií čtyř přednášek a diskuzí chce spolek Pěstuj prostor podporovat a rozvíjet zájem místní odborné i širší veřejnosti o současnou architekturu a prostředí města. Cyklus připravují plzeňští architekti Petr Klíma a Šárka Lorencová ve spolupráci s dalšími členy spolku Pěstuj prostor a s podporou Ministerstva kultury ČR a města Plzně.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 5. 10. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři