Druhý ročník studentské soutěže Active House Award

Úterý, 19. Únor 2013 - 15:44
| Napsal:

Studenti mohou opět přihlašovat návrhy aktivních domů do soutěže Active House Award.

Společnost VELUX už podruhé dává možnost studentům vysokých škol zúčastnit se soutěže Active House Award zaměřené na návrhy projektů udržitelných staveb v aktivním standardu. Pro vítěze je připravena finanční odměna i zahraniční exkurze. Registrace probíhá do 1. 5. 2013.

Soutěž Active House Award je určena pro studenty vysokých škol v České republice i na Slovensku a vyhlašuje se ve dvou kategoriích – novostavby a rekonstrukce. Předmětem soutěže je zpracování objektu v aktivním standardu s důrazem na kvalitu vnitřního prostředí a prosvětlení. Soutěž zaměřená na trvale udržitelné stavby hledá cestu ke stavbám s téměř nulovou spotřebou energie, které svým uživatelům nabízí zdravé vnitřní prostředí bez negativního dopadu na klima. Zaměřuje se na komplexní návrh stavby s kvalitním vnitřním prostředím, ohleduplné k životnímu prostředí a energeticky efektivní domy. Do soutěže, kterou zaštiťuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, mohou být přihlášeny projekty aktivních domů pro bydlení, ubytování či administrativu, kde denní světlo a čerstvý vzduch přichází do budovy také prostřednictvím střechy. Projekty jsou určeny jak pro jednotlivce, tak kolektiv.

Semináře pro soutěžící

V průběhu soutěže proběhnou dva odborné semináře zaměřené na návrh aktivního domu. Seminář ACTIVE HOUSE IDEA se bude zabývat principy navrhování aktivních domů. Seminář ACTIVE HOUSE TECHNIC se zaměří na technické řešení stavby a využití obnovitelných zdrojů energie.

Společnost VELUX se dlouhodobě angažuje a pravidelně investuje do výzkumu a vývoje kvality vnitřního prostředí a trvale udržitelných staveb. „Naším cílem je šířit povědomí  o aktivních domech u široké veřejnosti i odborníků. Proto jsme se rozhodli uspořádat soutěž Active House Award pro studenty v České republice a Slovenské republice, z jejichž řad se rekrutují budoucí architekti a projektanti. Chceme tak přispět k diskusi o budoucnosti udržitelného stavění u nás,“ říká David Brož, generální ředitel společnosti VELUX.

Porota

Přihlášené projekty bude posuzovat několikačlenná mezinárodní odborná porota ve složení:

• Mag. Arch. Juri Troy (Juri Troy Architects, Rakousko)
• Ing. Ondřej Hofmeister (Projektil architekti s. r. o., Česká republika)
• Ing. arch. Martin Jančok (P-L-U-R-A-L, Slovensko)
• MA Lone Feifer (VELUX AS, Dánsko)
• Ing. arch. Klára Bukolská (zástupce vyhlašovatele, VELUX Česká republika)
• Gunther Zsolt (3h architecture, Maďarsko) - expert poroty a zástupce Active House Alliance
• doc. Ing. Jiří Hirš, CSc. (Proděkan FAST VUT Brno) - náhradník a expert poroty na TZB a obnovitelné zdroje energie
• Ing. Martin Vonka, Ph.D. (ČVUT Praha, fakulta stavební) - kontrola správnosti údajů v Radaru aktivního domu

Vítězové si odnesou 45 000 Kč a exkurzi do Kodaně

Tato odborná porota vybere vítězný projekt v kategorii novostavby a v kategorii rekonstrukce. Hodnotit bude celkové architektonické a konstrukční řešení objektu, dosažení aktivního standardu stavby a v neposlední řadě také kvalitu denního osvětlení v budově. Oba vítězné projekty získají odměnu 45 000 Kč a dvoudenní exkurzi do Kodaně. Mezí další oceněné porota rozdělí celkem 60 000 Kč. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 
29. května v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze na vernisáži výstavy všech soutěžních návrhů. 

První ročník ovládli studenti ČVUT a VUT

Loňský ročník v kategorii novostaveb vyhrál projekt studentek Fakulty stavební ČVUT v Praze Kristýny Klucové a Pavlíny Šmejkalové. Soutěžní návrh rodinného domu s ateliérem v Mělníku porotu zaujal díky zohlednění složité podmínky svažitého terénu a maximálnímu využití dané stavební parcely. V kategorii rekonstrukce se vítězem stal návrh studentů Juraje Kačenky a Evy Bírové z Fakulty architektury VUT v Brně, kteří se pustili do v současné době velmi aktuálního tématu rekonstrukce panelového domu.

Více informací k soutěži včetně detailních podmínek a přihlášky jsou k dispozici na stránkách www.velux.cz awww.velux.sk či na facebookovém profilu Active House Award.