Ateliér RAW navrhl v centru Brna terasovitý bytový dům Domino

Čtvrtek, 13. Prosinec 2018 - 0:15
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Od minulého roku stojí ve Francouzské ulici v Brně nový bytový dům od lokálního ateliéru RAW, který nabízí kvalitní bydlení  nedaleko centra města. Projekt nazvaný Domino svým tvarem nápadně připomíná stejnojmennou hru. Architekti totiž hmotu domu rozehrály několika ustupujícími patry s terasami, fasády pak člení desítky vykonzolovaných balkonů. Černobílá barevnost prostupuje  z exteriéru i do interiéru, kde je doplněna výraznou červenou barvou několika několika krásných detailů. Bytový dům Domino aktuálně získal nominaci na prestižní Cenu Evropské unie - Mies van der Rohe Award 2019.

Bytový dům Domino, Atelier RAW © Bořivoj Čapák
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Tomáš Rusín, Ivan Wahla
Ateliér Atelier RAW
Spolupracovníci Lukáš Vágner
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Brno
Ulice, číslo Francouzská, 69
PSČ 60200
Datum realizace 2017
Zastavěná plocha 411.00m2

Staveniště bytového domu Domino se nachází v Brně Zábrdovicích v zastavěné části na ulici Francouzské. Parcela má obdélníkový půdorys a je orientována směrem k jihu. Poloha domu umožňuje jeho snadnou dostupnost a obsluhu individuální i městskou dopravou.

Dům má dvě schodišťová jádra opatřená výtahy. Do ulice jsou umístěny obývací pokoje a terasy bytů, do dvorní části pak ložnice s balkony. V přízemí objektu jsou kromě vstupů umístěny i servisní prostory, průjezd do dvorní části a obchodní jednotky. Dům má jeden vstup z ulice umožňující přístup k oběma schodišťovým jádrům.

Silueta domu ustupuje směrem k horním patrům a vytváří tak průběžné terasy orientované směrem k výhledům na brněnské panorama. Uliční čára objektu propojuje oba sousední stávající objekty formou uskakujících linií. Fasáda domu je bílá s pravidelně umístěnými balkony. Objekt je barevně komponován v černé a bílé barvě s akcentem barvy červené v schodišťových jádrech. Černá barva se objeví na obkladu parteru domu, ve vstupní hale a jako černo bílá šachovnice i na podestách schodišť.

Dům obsahuje 22 bytů, 4 ateliéry a 2 obchodní jednotky. V parteru je umístěn vstup do domu, dvě obchodní jednotky, kočárkárny a průjezd do dvorní části. V patrech jsou umístěny byty a to většinou dva byty na patře. Dispozice bytů jsou přehledné a umožní komfortní užívání budoucími majiteli. Mají centrální halu z nichž jsou přístupné koupelna, komora a wc, do ulice orientovaný obývací pokoj s kuchyňským koutem a do dvora orientovanou ložnici. V podzemním podlaží kromě obchodního prostoru jsou umístěny sklepní kóje a technické zázemí domu.