Bioklimatický modulární rodinný dům Manifesto

Úterý, 4. Září 2012 - 2:00
| Napsal:

Životní prostředí se mění. To není tajemstvím ani pro architekty James & Mau, kteří se soustřeďují na současný architektonický design, založený na bioklimatické a modulární architektuře.

Tyčí se na kopci jako nějaký hrad nebo pevnost, s výhodnou strategickou pozicí a výhledem na krásnou krajinu. Jeho hlavní osa prochází přes východ na západ, čímž se společenský prostor domu stává kouzelným místem, odkud je možno sledovat vycházející či zapadající slunce. Zároveň se nabízí i účinná přírodní ventilace.

Projekt se opírá o bioklimatickou architekturu, která se formou a umístěním domu přizpůsobuje jeho energetickým potřebám.

Dům využívá dva typy plášťů neboli "kůží": dřevěné panely, pocházející z udržitelných lesů na jedné straně a recyklovaných mobilních palet na straně druhé.

Palety se mohou v zimě otevřít, aby se sluneční teplo nakumulovalo na kovový povrch kontejnerových stěn. A v létě se naopak zavírají, aby chránily dům před horkem. Tento systém „kůže“ také slouží jako vnější estetická úprava a pomáhá dům lépe začlenit do jeho prostředí.

Konstrukční systém funguje jako modulární. Prefabrikace v továrně značně umožňuje úsporu nákladů jak při dopravě materiálů, tak ohledně znečištění staveniště při výstavbě.

Tento modulární systém umožňuje také myslet na rozšíření domu s možnými budoucími změnami, aby se snadno přizpůsobil měnícím se potřebám klienta.

Dům o ploše 160 m2 je rozdělen do dvou úrovní a jeho konstrukci tvoří 3 recyklované přepravní kontejnery. První podlaží obsahuje obývací pokoj, kuchyň, ložnici, koupelnu a terasu. Ve druhém podlaží se nachází hlavní ložnice s vlastní koupelnou, obývací pokoj, dva pokoje se společnou koupelnou a terasou.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.