Bydlení uprostřed golfového hřiště

Úterý, 23. Leden 2018 - 0:19
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Bílé hmoty, žádný dekor a kompozice krychlí - klasický příklad čisté minimalistické architektury. Dva domy nedaleko slovenského Sence. Jeden dům k pronájmu, druhý na klíč, ideální kombinace. Sousedi se nikdy neomrzí a pokud by se to přeci jen stalo, nebudou tam dlouho. 

Obydlí v objetí golfu, 3x3, © studio flusser
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Tomáš Dupkala, Štefan Petras, Matúš Repka, Pavol Ružbarský
Ateliér ENDORFINE, s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Hrubá Borša
Datum realizace 2014

Důvodem pro přestavbu domu byla myšlenka poukázat na minimální ergonomické a moderní bydlení v přírodním prostředí, a to očima architektů z ateliéru Endorfine. Na oko nenáročná úloha – zadání bez omezení a konkrétního požadavku klienta. Cílem se stalo vytvořit bydlení, ať už trvalé nebo víkendové, s nadčasovými parametry funkčnosti a designu vsazeného do okolního prostředí.

Endorfine

Na začátku bylo nutné zadání přehodnotit – velikost, potřebné místnosti, jejich orientace, vybavení technologiemi, potřebu a způsob řešení soukromí. Požadavky následně zredukovat na komfortní minimum za účelem minimální starostlivosti – energetická nenáročnost, časová a finanční úspora. A nakonec navrhnout formu, která zhmotní myšlenku na reálné parcele. Celý záměr je podpořený minimalistickým stylem bez jakýchkoli příkras a nechává vyniknout kompozici hmot i jejich vzájemné působení. Dům je hledáním ideálního poměru mezi soukromím a komunikací s okolím, mezi funkčností a krásou, mezi požadavky a možnostmi.

Endorfine

Dům je nízkoenergetický a koncipovaný tak, aby mohl být využívaný jako dům pro malou rodinu, bydlení pro seniory nebo jako víkendové apartmá. Základem domu je krychle – obytná místnost s kuchyní, jídelním stolem, krbem a terasami. K němu přiléhají dvě ložnice se samostatnými koupelnami. Zvýšené prostory doplňují potřebný komfort – vstup, sklad a šatník. Dům má přímý vstup k vodě a výhled na jamku golfového hřiště.

Endorfine