Bytové domy Krøyers Plads vycházejí z industriálního dědictví kodaňského přístavu

Středa, 2. Říjen 2019 - 0:15
| Napsal: | Zdroj: Brick Award

Před třemi lety doplnily historické přístaviště v centru Kodaně nové bytové domy, které navrhly dvě významné dánské architektonické kanceláře COBE a Vilhelm Lauritzen Architects. Architekti při návrhu vycházeli především z okolních industriálních budov a posílení městské struktury. Realizaci předcházelo pět odmítnutých návrhů. I proto ji autoři popisují jako „projekt založený na hyper-demokratickém a kontextuálním přístupu“.

Bytové domy Krøyers Plads v Kodani, COBE + Vilhelm Lauritzen Architects © Rasmus Hjortshøj - COAST
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér COBE, Vilhelm Lauritzen Architects
Světadíl Evropa
Země Dánsko
Město Kodaň
Datum projektu 2011
Datum realizace 2016
Plocha pozemku 20 000.00m2
Poznámka

Fotografie: Rasmus Hjortshøj, Helene Hoyer Mikkelsen

Použitý produkt: Pálené fasádní cihly

V souvislosti s dlouhodobou transformací industriální lokality městského přístaviště v srdci Kodaně se dlouho přemýšlelo nad novým projektem, který by doplnil volnou plochu v lokalitě Krøyers Plads. Během deseti let vzniklo celkem pět návrhů, které ale z různých důvodů odmítli politici i další zainteresované organizace. Realizace se dočkal až projekt bytových domů, který v roce 2011 společně zpracovala dánská studia COBE a Vilhelm Lauritzen Architects.

Jako „hyper-demokratický přístup“ k projektu označují architekti důkladné projednání návrhu s politickou reprezentací města i veřejností, od kterých vzešlo několik připomínek. Kontext parcely pak hrál pro autory zcela zásadní roli. Architekti navázali umístěním trojice domů na stávající městskou strukturu, aby posílili logické uliční vazby a mohli tak vytvořit atraktivní veřejný prostor – nejen pro nové obyvatele, ale pro všechny obyvatele Kodaně. Novostavby si od vody udržují dostatečnou vzdálenost, aby zde mohla vzniknout velkorysá promenáda i nové náměstí. 


Bytové domy Krøyers Plads v Kodani, COBE + Vilhelm Lauritzen Architects © Rasmus Hjortshøj - COAST

Architektonické pojetí domů vychází do značné míry z okolních industriálních skladišť. Odpovídá jim podélný tvar staveb i jejich výška jejich říms. Důležitou roli v tomto ohledu hraje také volba materiálů. Aby bloky co nejlépe zapadly do svého okolí, použili na obklad jejich fasád pálené cihly, které zaručují tradiční vzhled a solidnost domů – podobně jako i dalších budov přístaviště. Také střechy pokrývají tašky typické červené barvy. Zbylé fasády pak pokrývá tmavý plech, který má k historickému dědictví místa rovněž blízký vztah.

Budovy mají otevřený živý parter a různými obchody a službami za účelem přilákání velkého počtu lidí. Novostavby o pěti patrech poskytují celkem 105 bytů, které se liší svou velikostí od 79 do 250 metrů čtverečních. Jedná se také o první bytové domy, které získaly certifikát Nordic Ecolabel pro stavby, jejichž energetická úspornost je o 25 procent vyšší, než požaduje legislativa.


Bytové domy Krøyers Plads v Kodani, COBE + Vilhelm Lauritzen Architects © Rasmus Hjortshøj - COAST

Tento projekt byl vybrán mezi nominované projekty mezinárodní soutěžní přehlídky Winerberger Brick Award 2018, kterou pořádá největší výrobce cihel na světě, společnost Wienerberger. Soutěžní přehlídka s více než desetiletou tradicí se koná každé dva roky a oceňuje nejlepší příklady používání cihel v architektuře. Díky svému nezávislému charakteru se do soutěže mohou přihlašovat také projekty, které nevyužívají produkty společnosti Wienerberger. Další ročník soutěže proběhne v roce 2020.