Bytu v centru Bratislavy dominuje stěna s odhalenými vrstvami staré omítky

Pátek, 2. Březen 2018 - 0:46
| Napsal:

Ze spolupráce slovenských kanceláří MIMO architekti a ACHHOLIKS vzešla povedená rekonstrukce bytu v ulici Tolstého v historickém centru Bratislavy. Snoubí se tu původní kouzlo starobylého prostoru s vysokými stropy a repasovaným nábytkem se současnými funkčními doplňky. Byt po rekonstrukci hraje světlými tlumenými odstíny, přičemž hlavní pozornost přitahuje narůžovělá stěna v obývacím pokoji. 

Byt TOL, MIMO architekti / ARCHHOLIKS © Juraj Starovecký
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér MIMOarchitekti, ARCHHOLIKS
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Bratislava
Datum realizace 2016
Užitná plocha 75.00m2
Poznámka

Foto © Juraj Starovecký

„Byt ve Starém Městě Bratislavy s vysokými stropy měl úžasnou atmosféru, která náš při navrhování doprovázela. Genius loci a jistá nostalgie prostor nás ovlivnila. Omítky v obývacím pokoji jsou původní. Při rekonstrukci a odkrývání novodobých nánosů jsme objevili takovouto nádheru, kterou jsme se rozhodli v maximální možné míře zachovat a přiznat ji. Doplněná je o zdobný lem pod stropem,“ říká architekta z ARCHHOLIKS Jana Tartaľová.

tol

Celému návrhu pomohly také jasné požadavky a naladění investorů. Ti si přáli zachovat charakter bytu a navíc architektům plně důvěřovali. „Projekt byl velmi inspirující a vděčný. Přispěl k tomu nejen charakter zadání – starý byt, zachování původních prvků interiéru – ale i osobnost investora a jeho plná důvěra v nás,“ shrnuje pozitiva Tartaľová.

Prostorný interiér v historickém bytovém domě si sice ponechal svůj původní ráz, zároveň ale splňuje požadavky na komfortní současné bydlení. Dispozice zůstala zachovaná, stavební úpravy byly v tomto případě minimální. Zachované a zrekonstruované byly také parkety stromečkového vzoru, typické pro byty tohoto typu.

tol

Nejvýraznější prvek obytného prostoru přirozeně vzešel z průběhu rekonstrukce, kdy se zajímavá textura stěny odkryla při odstraňování novodobých nánosů omítky. Naopak kompletní obnovou prošla koupelna a kuchyň za účelem splnění estetických i funkčních nároků. Nanovo a přímo na míru byly také vyrobeny zásadní kusy nábytku. Zbytek zařízení tvoří solitéry, mnohdy repasované klasické kusy.

tol

„Výsledkem je kombinace přiznané dobové patiny, struktury dřevěných podlah a bílých stěn, které tvoří funkční podklad pro zařízení bytu. Charakter bytu podtrhují zachované výplně otvorů a původní zárubně. Je to jedna z našich nejoblíbenějších bytových rekonstrukcí, ale asi nejvíc zaujme a potěší oko stěna s původní omítkou,“ shrnuje Tartaľová.