Chrám dětí i dospělých. V Dánsku se otevřelo návštěvnické centrum LEGO

Pátek, 6. Říjen 2017 - 0:59
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Před pár dny se v dánském městě Billund otevřelo návštěvnické centrum LEGO House od domácího architektonického studia Bjarke Ingels Group. Návrh využívá principy stavebnice - pracuje s variabilitou a nezávislostí jednotlivých částí. Barevné venkovní terasy budovy působí shora jako gigantická stavebnice složená z klasickým LEGO kostek.

Lego House, Bjarke Ingels Group © Iwan Baan
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Bjarke Ingels
Ateliér BIG
Světadíl Evropa
Země Dánsko
Město Billund
Datum realizace 2017
Plocha pozemku 12 000.00m2

Jedno staré africké přísloví praví: It takes a village to raise a child. Projekt Lego House lze chápat jako vesnici, ve které si můžeme hrát a učit se – jako urbánní prostor a zároveň i jako architekturu. Pro návštěvníky města Billund stejně tak jako pro jeho obyvatele.

Navrhujeme, abychom se na prostory i aktivity v budově Lego House dívali pohledem filozofie stavebnice LEGO – rozvíjením budoucnosti hraní pomocí systematické tvořivosti. Budova LEGO House může být chápána jako trojdimenzionální vesnice, která se skládá z dohromady propojených a vzájemně se překrývajících budov a prostorů. Můžeme do ní vstoupit podobně jako do proudu – z jedné budovy do druhé – plynulého pohybu. Nebo ji můžeme vnímat jako paralelní a zcela autonomní světy.

Každý jednotlivý prostor může být navržen a následně využíván nezávisle. Každá část může být specificky osvětlena, může mít chrakteristické rozměry a přitom být stále součástí flexibilní totality. Celá řada prostorů má přístup do venkovních částí, čímž zážitek z nich dostává nový rozměr. LEGO House je expresivní a zároveň racionální projekt. Inovativní a systematický – jako Guggenheimovo muzeum z bílých kostek kombinující funkčnost modulárního prostoru s ikonickým charakterem skulpturální budovy.