Dům s šálou z okenic

Čtvrtek, 25. Srpen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Ačkoliv je tomuto přízemnímu rodinnému domu od ov-a již pár let, stále působí velmi svěže. Zatímco zdálky jde o kompaktní hmotu, zblízka, za uzavíratelnými okenicemi, najdete vlastní svět – 3 soukromé bloky, propojené společným prostorem.

ov-a, Rodinný dům Králův Dvůr – foto © Tomáš Souček
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jiří Opočenský, Štěpán Valouch
Ateliér ov-a
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Králův Dvůr
Ulice, číslo Počaply
PSČ 267 01
Datum projektu 2007
Datum realizace 2009
Užitná plocha 188.00m2
Zastavěná plocha 225.00m2
Plocha pozemku 1 212.00m2
Poznámka

Foto © Tomáš Souček

Dřevostavba na čtvercové základně stojí u hřbitovní zdi, v nově zastavovaném svahu nad obcí. Dům je umístěn v horní části pozemku tak, aby využil rozhledů do okolní krajiny. Rámec prostorového rozvržení vymezuje čtverec 15 na 15 m. Mezi třemi bloky soukromých místností je volný obytný prostor, na který navazují kryté terasy. Namísto plotu na hranici pozemku obepíná dům průsvitná šála z uzavíratelných okenic.

Dům je založen na základových pasech, konstrukci tvoří dřevěný skelet vyplňovaný paždíky, vnitřní příčky jsou sádrokartonové. Strop nesený stěnami boxů a sloupky prosklených stěn tvoří rošt z dřevěných I profilů. Plochou větranou střechu kryje násyp z kačírku. Dům je tepelně izolován minerální vatou v dřevěné konstrukci. Větraný obvodový plášť je z modřínových latí s mezerou.