Fasádu administrativní budovy ve Varšavě zvýrazňuje předsazený hliníkový rám

Čtvrtek, 30. Červenec 2020 - 0:01
| Napsal: | Zdroj: Reklamní sdělení

Ve varšavské rezidenční čtvrti Mokotov, na křižovatce komunikačních tepen a současně na místě dopravního a přestupního uzlu, stojí už dva roky administrativní budova, která napomohla k oživení městského prostoru. Vyrostla totiž na místě, které do té doby sloužilo pouze pro přestup z metra na tramvajové a autobusové linky a pro parkoviště P+R. Vila Metro, jak se administrativní budova nazývá, sousedí se vstupy do stanice metra "Wilanowska", které spolu s její výstavbou získaly novou tvář.

Villa Metro, Dziuba Architekci - foto © Marcin Mularczyk
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Julita Kucharska-Dziuba, Karol Dziuba, Jerzy Dziuba
Ateliér DA Dziuba Architekci
Světadíl Evropa
Země Polsko
Město Varšava
Datum realizace 2018
Užitná plocha 8 000.00m2
Zastavěná plocha 11 000.00m2
Poznámka

Foto © Marcin Mularczyk

Usnadnění pohybu

Architekti z polského studia Dziuba Architekci se museli již v počátcích přípravy projektu vypořádat s komplikovanými podmínkami místa. Novou budovu měli totiž umístit na malý rohový pozemek nepravidelného tvaru, který navíc částečně zabíral oblast jižního vchodu do stanice metra. Úkolem tedy nebylo jen navrhnout moderní budovu splňující současné požadavky administrativních budov včetně sofistikovaných moderních technologií, ale rovněž upravit parter a zajistit logické návaznosti jednotlivých komunikačních toků v okolí budovy.

Skloubením všech požadavků vznikla budova, díky níž se podařilo uspořádat okolní chaotický prostor. Plynulý pohyb obyvatel Varšavy směřujících na metro či autobus opticky podporují zaoblené rohy domu, které kontrastují s ostrými hranami budovy směrem od parkoviště. Vila Metro představuje první objekt plánované nové podoby navazujícího náměstí.

Dziuba Architekci - Villa MetroVilla Metro ve Varšavě, Dziuba Architekci - foto © Marcin Mularczyk

Výrazný hliníkový rám

Budovu o devíti nadzemních podlažích charakterizuje výrazný bílý rám hliníkové konstrukce předsazené před celoskleněnou fasádu. Použitá sloupko-příčková fasáda Aluprof s decentním rastrováním nechává bílý rám vyniknout. Díky použití skrytých oken integrovaných ve fasádě působí prosklené plochy celistvě a současně nejsou uživatelé budovy odkázáni pouze na klimatizaci, ale jednotlivé prostory je možné přirozeně větrat. Rastrování kosočtvercové sítě vychází z názvu administrativní budovy „Vila Metro“ a symbolicky tak odráží písmena VM.

Dziuba Architekci - Villa MetroVilla Metro ve Varšavě, Dziuba Architekci - foto © Marcin Mularczyk

Sjednocení exteriéru a interiéru

Zvolený grafický motiv kosočtverců se promítá i do interiéru budovy, kde se uplatňuje v podobě rastrování obkladu. S barevností stěn v tmavě šedém odstínu ladí rovněž velkoformátová dlažba. Schodiště ponechali autoři v pohledovém betonu. Schody jsou zakončeny zábradlím z grafitové oceli s dřevěným madlem. Celkové pojetí interiéru klade důraz na čistotu použitých materiálů, jasné jednoduché linie a precizně provedené detaily. Díky moderním technickým řešením se Vila Metro pyšní certifikátem LEED Gold.

Dziuba Architekci - Villa MetroVilla Metro ve Varšavě, Dziuba Architekci - foto © Marcin Mularczyk

Použité materiály i barevnost budovy se propisují i do nové podoby výstupů z metra, které charakterizuje výrazná kovová konstrukce v bílém odstínu v kombinaci s betonem a sklem. Výstavbou Vily Metro i novou kompozicí parteru včetně umístění kavárny v přízemí budovy vznikl v této části Varšavy atraktivní prostor zpříjemňující obyvatelům každodenní pohyb po městě.

Dziuba Architekci - Villa MetroVilla Metro ve Varšavě, Dziuba Architekci - foto © Marcin Mularczyk

Tento článek vznikl za podpory společnosti ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o.