Fasádu i střechu bytového domu tvoří jednotný perforovaný plášť z cihel

Pátek, 3. Listopad 2017 - 12:49
| Napsal: | Zdroj: Riba Awards

Londýnské studio Amin Taha + Groupwork postavili moderní obytný dům, který se svým výrazem přibližuje klasickým anglickým domům se sedlovou střechou a všudypřítomnou cihlou. Projekt získal nominaci na Stirlingovu cenu pro rok 2017.

Barrets Grove, Amin Taha + Groupwork © Tim Soar
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Amin Taha + Groupwork
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Londýn
Datum realizace 2016
Plocha pozemku 635.00m2
Materiál

Barrets Grove je archetypální ulice z viktoriánské doby v severní části Londýna, kterou tvoří dvoupodlažní cihlové řadové domy. Později v ní přibyly samostatné bytové domy, škola se sedlovou střechou a kostel s kamenným obkladem. Nový přírůstek ulice stojící uprostřed těchto pozdějších staveb nabízí celkem šest bytových jednotek: tři dvoupokojové byty, dva třípokojové a jednu garsoniéru.

Londýnské architektonické studio Amin Taha + Groupwork Architects využilo pro projekt trojici přírodních materiálů: cihly na obklad celé fasády domu, proutí pro velké vykonzolované balkony u každého bytu a dřevo pro obložení stěn, podlah i stropů interiéru. Vysoká štíhlá hmota přiléhá pak zadní částí ke společnému dvoru.

Architekti zvolili dřevěnou konstrukci stavby (cross-laminated timber) tvořenou vrstvami laminovaných dřevěných profilů – v podstatě se jedná o ekologičtější variantu železobetonu. Konstrukci pak pouze přikrývá samonosný plášť z cihel, který chrání konstrukci před deštěm a zároveň představuje vizuální spojnici mezi domem a jeho okolím.

Pozornost si zaslouží i jednotlivé nenápadné detaily – krásné je například zasazení ocelových okenních rámů, jednotný plášť fasády i střechy bez přesahu nebo skryté okapy.