Finská sauna Sirola

Pátek, 20. Duben 2012 - 2:00
| Napsal:

Sauna Sirola se nachází v obci Toivakka ve středním Finsku, na úzkém pozemku mezi skalnatými břehy jezera a kamenitou cestou.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Kimmo Lintula, Niko Sirola, Mikko Summanen
Ateliér K2S Architects Ltd.
Světadíl Evropa
Země Finsko
Město Toivakka
Datum projektu 1998
Datum realizace 1999
Užitná plocha 35.00m2

Rozložení pozemku ve tvaru písmene ”V” vytváří soukromou zastřešenou a slunečnou čelní stranu orientovanou k jezeru a ochrannou zadní stranu směrem k cestě.

Součástí stavby je obytná místnost, sauna a mezi nimi umístěná venkovní odpočinková zóna. Jednotlivé části jsou spojeny valbovou střechou z překližky. Přístup do budovy, vznášející se na břehu na ocelových podpěrách, je přes rampu ze dřeva a oceli.

Vnější stěny chaty jsou vyrobeny z modřínu, který stářím získává šedomodrý odstín. Na straně směrem k jezeru je vnější obložení drážkované a je kryté asi metr širokým přesahem střechy. Stěna obrácená k silnici, krytá rastrem z latí, je nakloněna o sedm stupňů směrem ven. Vnitřní plášť je vyroben z olšového dřeva a lavice v sauně jsou z osiky.

Chata je vytápěna dvěma kamny na dřevo a je připojena k elektrické síti. Jelikož však není určena k trvalému bydlení, nebyla zde zavedena tekoucí voda a pro umytí je možno využít jezera. Odpad je řešen malým bioreaktorem.

Klíčová slova: