Horská chata Monte Rosa, Švýcarsko

Pondělí, 4. Červenec 2011 - 2:00
| Napsal:

Chata přezdívaná “horský křišťál“ vznikala pouhých 5 měsíců a dnes zdobí ledovcovou oblast švýcarského kantonu Wallis/Valais. Pětipodlažní dřevěný objekt s jedinečným výhledem na panorama masivu Monte Rosa, Gornergrat a Matterhorn stojí v unikátní krajině v nadmořské výšce 2 883 metrů. Připomíná torzo skaliska uprostřed věčného ledu a ukazuje cestu horolezcům.

Horská chata Monte Rosa, Švýcarsko - foto © archiv VELUX
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Andrea Deplazes
Světadíl Evropa
Země Švýcarsko
Město Zermatt
Ulice, číslo Bahnhofstrasse 80
PSČ 3920
Datum realizace 2009

Ubytovací kapacita horské chaty je až 120 lůžek. Paprskovitá, energeticky soběstačná stavba při pohledu shora působí jako vybroušená skála a zespodu jako věž obložená titanzinkovým plechem. Všechny části do posledního šroubu sem putovaly helikoptérou. A to včetně 420 dílů prefabrikované dřevěné konstrukce.

Jižní fasáda "horského křišťálu" je osazena fotovoltaickými panely, které budově poskytují nezbytnou provozní energii, a solárními kolektory pro ohřev vody. Pasivní solární energii získává chata kombinací všech prosklených prvků fasády. Tady zaujme hlavně spirálovitý skleněný pás, který sleduje sluneční paprsky a vede teplo dovnitř chaty. Díky použitým střešním oknům VELUX s nízkoenergetickým trojsklem 65 se součinitelem prostupu tepla Uskla = 0,5 W/m2K a součinitelem prostupu tepelného slunečního záření g = 0,46 dochází k eliminaci tepelných ztrát, což má pozitivní vliv na celkovou energetickou bilanci stavby. Vzhledem k náročnosti projektu se všechna střešní okna VELUX se zvýšenou třídou průvzdušnosti montovala jako prefabrikované díly, složené z okna a zaizolovaného ostění. Vždyť musí perfektně fungovat v teplotách od - 25 °C do + 25 °C a při rychlosti větru až 240 km/h.

Článek vznikl za podpory společnosti VELUX Česká republika, s.r.o.

Klíčová slova: