Jihočeská světnice získala rekonstrukcí prostorovou velkorysost a útulnost

Čtvrtek, 14. Prosinec 2017 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Rekonstrukce jedné jihočeské světnice v obci Údolí nelakelo Českých Budějovic spojila dvě místnosti v jeden velkorysý prostor. Vnikl vzdušný a čistý prostor tlumených barev s mnoha masivními prvky z modřínového dřeva. Díky všem úpravám získal prostor útulno atmosféru typickou pro podobné objekty.

Světnice v Údolí, Debyt, © Jan Mahr
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér DEBYT
Země Česká republika
Město Údolí
Datum realizace 2013

Rekonstrukce staré venkovské chalupy na bydlení byla rozvržena na několik etap. První fází bylo kompletní přebudování obytné části. Prostor, původně rozdělený do dvou místností, byl spojen do jedné otevřené světnice s kuchyní jídelnou i obývací částí. Na kuchyni, přístupnou z chodby, navazuje prostorná spíž. Průchozím prostorem lze pokračovat až do schodišťové haly a dále do podkroví.

Dominantou prostoru je kromě nově osazeného dřevěného trámového stropu výrazný vestavěný nábytek – dřevěná nízká skříňka obíhající podél obou vnějších stěn schovává radiátory a je zakončena pohovkou. Dále podtrhuje rytmičnost oken, z nichž jedno dříve zazděné bylo obnoveno. Slouží také jako cenný úložný prostor, a umožňuje rodině se třemi dětmi to, aby místnost nebyla plná neustálého nepořádku. Tento velký kus nábytku je stejně jako podlaha z modřínového dřeva. Vznikl tak útulný dřevěný úval.

Aby na tento kus zbylo dost peněz, bylo snahou využít co nejvíce původního vybavení, takže se přetřely a lehce pozměnily původní dveře, přetřely se původní židle a kuchyňská linka je z většiny poskládána z původní kuchyně, jen se zcela změnilo její rozvržení. Novým prvekm je ostrůvek, bílá barva a negativní úchytky.

Jídelní stůl byl navržen na míru pro tento prostor, a je také z modřínu. Barevnost interiéru byla redukována na neutrální odstíny, aby nic nekonkurovalo modřínovému dřevu. Během užívání nedošlo k žádným spontánním změnám v uspořádání a v zařízení prostoru, rodině navržené řešení zcela vyhovuje.