Měď v architektuře: Kulturní centrum MUCAB

Čtvrtek, 1. Březen 2012 - 1:00
| Napsal:

Komplex MUCAB (muzeum, hudební škola a Centrum místního rozvoje pro ženy a mládež, školka/centrum pomoci dětem) nacházející se ve městě Blanca, byl navržen tak, aby se stal jádrem místní reprezentace, v níž vznikl požadavek, aby město podpořilo aktivity v okolí řeky Segura.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Martin Lejarraga Arquitecto
Stavebník Ayuntamiento de Blanca
Světadíl Evropa
Země Španělsko
Město Blanca - Murcia
Ulice, číslo Rio Segura Avenue
Datum realizace 2010

Budova, spojující oblasti s velmi odlišným využitím, je rozdělena do tří schématických skupin, spojených nádvořími. Každá oblast funguje nezávisle, ale umožňuje komunikaci, takže programy se navzájem překrývají a nabízejí vizuální komunikaci a dočasné užívání.

Centrální polohu zaujímá muzeum, organizované do hal s různými podmínkami a geometrií; střechu nad školkou v prvním podlaží lze použít také jako výstavní prostor. Pohodlný pohyb umožňuje muzejní komunikace, která je tvořena velkým schodištěm na čelní straně, s výhledem na řeku a město.

Severní budova, směřující k městskému centru, nabízí nejrůznější využití, související s veřejnou sociální infrastrukturou. Různé prostory jsou tvořeny na základě obdélníkové konstrukce, jsou úrovňově oddělené a sdílejí společné zóny, nádvoří a otevřené terasy.

Školka se nachází v přízemí, s výsadní polohou směrem k řece a rozvojové zóně bydlení; využívá dvojí orientaci s dvory směrem na jih i sever.

Podzemní garáže jsou výchozím bodem stavby a zabírají nejen celý její půdorys, ale také celou dostupnou plochu na jihu pozemku. Nádvorní krytí jsou perforovaná, umožňují průchod přirozeného světla a větrání střechou, a poskytují také vizuální spojení se zbytkem užitných prostor v horních patrech budovy.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org

Klíčová slova: