Měď v architektuře: Nové sídlo pro Germanischer Lloyd

Čtvrtek, 9. Srpen 2012 - 2:00
| Napsal:

Nová centrála německého Lloydu na Brooktorkai v německém Hamburku zahrnuje tři sídla, každé navržené jiným architektem.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Störmer Murphy and Partners
Světadíl Evropa
Země Německo
Město Hamburg
Ulice, číslo Brooktorkai 20
Datum realizace 2010

Ústředním tématem je meandrující tvar S, vytvářející četná nádvoří, otevírající se směrem k průplavu nebo historickému Speicherstadtu. Každé ze sídel má v meandrujícím tvaru svůj tématický výškový dům. Sedmipodlažní meandrující budovy jsou obloženy stejným materiálem zdiva, zatímco každý z výškových domů je navržen s jiným konceptem fasády.

Pro jeden z výškových domů byl zvolen vizuálně nejvýraznější materiál, předpatinovaná měď, reflektující historické měděné střechy přilehlých skladů hamburského Speicherstadtu. Tato fasáda výškové budovy sestává ze dvou nezávislých strukturálních vrstev, z nichž vnější opláštění je tvořeno předpatinovanou měděnou síťovinou, vyrobenou z jednotlivých panelů ve více než 80 různých formátech. Panely jsou namontovány na držácích z nerezavějící oceli, chemicky obarvených do stejného odstínu jako rámy oken. Tím se staly prakticky neviditelnými, takže při pohledu zvenku síťová struktura vypadá, jako by volně plula před vnitřní fasádou.

Vzhledem k orientaci vertikálních otvorů v roztaženém kovu - a v závislosti na úhlu pohledu - se měděný povrch buď jeví jako pevný nebo průhledný, umožňující zazářit oknu za ním. Vnitřní fasáda je navržena jako elementová, integrující ve dvouvrstvých kompozitních oknech stínící žaluzie. Naproti tomu vnější sluneční ochranu meandrujících budov tvoří fasádní prvky, protínající dvě patra, a nainstalované příčně ve vertikálních pásových profilech pilastrů.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org