Moderní horský dvojdům pro dvě sestry

Úterý, 2. Leden 2018 - 0:37
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Dvojdům v horské krajině severních italských Alp je navržen s citem pro detail, s propracovaným hmotovým konceptem a krásnou hrou materiálů. Ačkoli je jeho architektura inspirovaná tyrolskými vrcholky, nezapře své výrazně moderní zpracování.

Twin house, bergmeisterwolf architekten, © Lukas Schaller
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Gerd Bergmeister, Michaela Wolf
Ateliér bergmeisterwolf
Světadíl Evropa
Země Itálie
Město Vahrn
Datum realizace 2014
Zastavěná plocha 456.00m2
Materiál

Hmotové schéma návrhu a hlavní téma architektonického konceptu se neustále točilo kolem střechy. Štít, hřeben a okna se staly hlavními tvůrci kompozice, kterou dotvořila inspirace přilehlou přírodou a okolní lidovou architekturou. Vršky hor v pozadí a tradiční formy, které jsou pro oblast typické, byly do konceptu abstraktně promítnuty a spoluvytváří nový typ moderní horské architektury.

Dispoziční koncept umožnil vytvoření dvou domů pod jednou střechou. Jednotlivé části domu jsou určené pro dvě sestry. Vnitřní prostředí bytů se točí kolem přírody a vrcholků hor, kterým umožňuje pomocí výhledů vstoupit až do interiéru. Zahrada se zrcadlí v lodžii v přízemí a ve střešní terase vklíněné do střechy. Oba tyto prostory bylo nutné chránit před silným větrem, lodžie je zaseknutá hluboko do budovy a terasa je chráněna protáhlým kusem fasády.

Budova interaguje s okolní krajinou. Původní stará kamenná stěna se stala součástí návrhu, tmavě hnědé dřevěné latě a světlé obložení v interiéru ilustrují rivalitu mezi vnitřním a vnějším prostředím.