Na dotyk hor

Pondělí, 30. Leden 2017 (Celý den)
| Napsal:

Když se sejde majitel pozemku, který je otevřený architektovým nápadům a sám přidává kreativní návrhy, může vzniknout velmi zajímavá dřevostavba. Taková, s názvem Dom Stodola, vznikla ve Vrútkách na Slovensku, postavená tak, aby poskytla co nejmalebnější výhledy do okolní krásy Malé Fatry.

Dom stodola, Atelier van jarina, foto ©Soňa Sadloňová
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ivan Jarina, Štefan Šuster
Ateliér atelier van jarina
Generální dodavatel kontrakting krov hrou s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město vrútky
Datum realizace 2016
Užitná plocha 258.00m2
Zastavěná plocha 108.00m2
Materiál

Dřevostavba je umístěna v zahradě původní stavby starého domu, který patřil potomkům zakladatelů Vrútok. Jde o nízkoenergetickou stavbu z CLT panelů na betonu, technickém podlaží. Má fasádu z červeného smrku a titan-zinkovou střechu se slunečnými kolektory, které zaopatřují automatické vytápění. Recesistický design exteriéru vychází z archetypu stodoly, a také ze snahy o co nejskutečnější vzhled použitých materiálů. Jednoduchá architektura včleněná do industriálního okolí – doplňuje to čistý interiér s přiznanou konstrukcí. Dispozice je otevřená, přízemí v obývacím pokoji umožňuje přímý kontakt se zahradou.

Tedy ta obývací část pro návštěvy. Soukromý obývací prostor je propojená s kuchyní a ložnicí. Ten se záměrně nachází v patře, ze kterého je hezčí výhled na přírodu Malé Fatry. Celý interiér domu jakoby byl tím správným místem pro výhledy do krajiny. Umožňuje okamžitý relax pro člověka z města, který však stále zůstává v blízkosti města, ale s pocitem doteku hor. Radost z tvorby tohoto domu vyplývala z velké otevřenosti majitele vůči všem návrhům architekta, a dokonce z tvořivých provokací samotného majitele.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.