Netradiční benzínová pumpa

Pondělí, 6. Květen 2013 - 0:00
| Napsal:

"Architektonické řešení benzinové čerpací stanice vychází z celkového návrhu konceptu sítě benzinových stanic, který rovněž zpracovával náš ateliér. Řešili jsme celkový koncept originální sítě čerpacích stanic ve Slovenské republice, který by se měl výrazně odlišovat od současného obecně přijímaného vzhledu těchto staveb. Koncept byl zpracováván univerzálně tak, aby si benzínka zachovala charakteristický vzhled od jedno stojanové až po velikou dálniční."

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jerry Koza, Tomáš Kalhous, Adam Jirkal
Ateliér Atelier SAD
Spolupracovníci Vít Markvart, Dušan Sinetar, Koen Huyghe
Generální dodavatel C-PARTNERS, s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Matúškovo
Ulice, číslo Matúškovská cesta, 14
Datum projektu 2010
Datum realizace 2011
Užitná plocha 1 000.00m2
Zastavěná plocha 123.60m2
Poznámka

plocha zastřešení: 245,5 m2

Pilotní benzinová pumpa v Matuškově je dvou stojanová s malým kioskem. Zastřešení prostoru určeného k čerpání pohonných hmot je řešeno zakřivenou plochou, nesenou třemi sloupy. Střešní plocha řeší prostor nad stojany pohonných hmot a částečně nad kioskem - suchý průchod do kiosku. Půdorysně vychází zastřešení z rotačních sloupů trychtýřového tvaru navzájem propojených pomocí rovné desky. Tento systém umožňuje velkou variabilitu sestav sloupů při zachování jednotného výrazu stanice. Odvodnění střechy je řešeno odtokem vpustí, středem každého sloupu do kanalizace. Ve sloupech jsou vedeny i další technologie. Ve střešní skořepině jsou zabudována svítidla a čísla stojanů.

Kiosk tvoří prostory pro prodej vybavení motoristům a vybraných potravin. Součástí kiosku je i potřebné prostorové a technické zázemí. Hygienická zařízení pro návštěvníky jsou přístupná z prodejny. Fasádu kiosku tvoří obklad z nehoblovaných modřínových prken. Záměrem bylo, aby stanice v krajině působila jako její součást a ve městě se od svého okolí odlišovala.

 Publikovaný projekt je součástí Salonu dřevostaveb 2013 a je zařazen do Ročenky Salonu dřevostaveb. Tu lze zakoupit na www.domesistore.com.

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.