Oválný dům

Pondělí, 13. Květen 2013 - 0:00
| Napsal:

Dům stojí v okrajové brněnské čtvrti na jihozápadním svahu v proluce mezi rodinnými domy. Hlavním prvkem koncepce je oválný půdorys, který definuje objem novostavby.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Svatopluk Sládeček, Lucie Surá
Ateliér studio NEW WORK
Spolupracovníci Petr Janík
Generální dodavatel SANACE Zlín spol.s r.o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Brno
Suma 3 500 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2012
Datum realizace 2012
Užitná plocha 117.00m2
Zastavěná plocha 75.00m2
Poznámka

investor: soukromá osoba

Základní myšlenkou bylo oříznout z půdorysu nepotřebné rohy, zvýšit tak užitnou hodnotu domu a obestavěný prostor zmenšit na nezbytný rozsah. Tímto je zároveň docíleno zajímavého prostorového konceptu - plynoucího prostoru jakoby uzavřeného do krabičky. Do hlavního objemu jsou vsazeny dva další prvky; hranolek vstupu a zádveří a velké předsazené okno do zahrady, které propojuje interiér s exteriérem zahrady a výhledem ze svahu.

Stavba stojí na stísněné parcele, je umístěna na diagonálu pozemku a tím vytváří předprostor vstupu s vydlážděnou plochou pro parkování a soukromou zahradu domu. Obytné místnosti mají výhled přes sady a zahrady na protější stranu kopce na zámeček a zámecký park.

Z malého zádveří se vstupuje do hlavního obytného prostoru, kde lze vnímat celý rozměr domu. Volně procházíme jídelnou, kuchyní, pracovnou a obývacím pokojem. Prostor člení interiérové prvky kuchyňské linky, krbu a oblouk schodiště. V druhém podlaží se prochází prosvětlenou chodbou do ložnice s malým balkónem, do dvou pokojů a koupelny.

Objekt stojí na základových pasech a betonové desce. Svislá nosná konstrukce je částečně vyzděna z pórobetonových tvárnic a částečně montována jako dřevostavba. Strop a střecha jsou dřevěné. Systémové betonové schodiště je uloženo na stěnách. Předsazený balkón tvoří svařená ocelová konstrukce.

Publikovaný projekt je součástí Salonu dřevostaveb 2013 a je zařazen do Ročenky Salonu dřevostaveb. Tu lze zakoupit na www.domesistore.com.

 

Článek vznikl za podpory nesoutěžní přehlídky Salon dřevostaveb.