Plechová participace

Úterý, 20. Červen 2017 - 0:50
| Napsal:

Plechárna je industriální stavbou, která dříve sloužila jako kotelna. Původně se nacházela na hranici mezi sídlištěm a polem, dnes leží mezi sídlištěm, polem s dálnicí a skateparkem. Záměrem tedy bylo vytvořit zde místo otevřené lidem a jejich aktivitám. Takové místo, které by bylo pro všechny. Zlé jazyky by mohly říkat, že to zní jako z filmu z padesátých let, nicméně poznávat lidi v sousedství, mít kde trávit volný čas a vybudovat si vztah k místu svého bydliště, to je i podle dnešních architektů a urbanistů pro každou lokalitu velice důležité.

Plechárna, edit!, Praha 14, Foto: © edit!
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Edit!
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 14 - Černý Most
Ulice, číslo Bryksova 1002/20
PSČ 198 00
Datum projektu 2012
Datum realizace 2013
Zastavěná plocha 620.00m2

Proto také vznikl projekt Praha 14 kulturní, podporovaný stejnojmennou městskou částí. Z jejich iniciativy vzešel návrh bývalou kotelnu přestavět a udělat z ní místo pro všechny bez rozdílu. Takové místo, kde se budou scházet matky s dětmi, kde budou puberťáci jezdit na skejtu, kde se potkají pejskaři a staří lidé. Místo, které by bylo dostatečně variabilní a mohlo se průběžně měnit, které by zkrátka reagovalo na aktuální potřeby svého okolí.

Aby se tohoto cíle dalo docílit, architekti z Edit! se nesoustředili jenom na opravu budovy a na její náplň, i když by mnozí mohli tvrdit, že by to stačilo. Mnohem důležitěji se v tomto případě jevil veřejný prostor kolem bývalé kotelny, který bylo nutné od základů nanovo postavit. Architekti reagovali na prostor sídliště tím, že do místa opět vrátili lidské měřítko, které v okolí tolik scházelo.