Pomocí prosklené stěny propojil Radek Hadrbolec dům s ovocným sadem

Čtvrtek, 10. Leden 2019 - 0:10
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Stávající zemědělskou usedlost ve středočeské obci Hradečno doplnil architekt Radek Hadrbolec o nový rekreační objekt. Hlavní myšlenkou návrhu bylo otevřít dům okolnímu ovocnému sadu a maximálně propojit interiér s exteriérem. Novostavba svou formou i materiálovým pojetím vychází z tradičních venkovských staveb – kamenný kvádr s prosklenou jihozápadní stěnou zakončuje sedlová střecha, na charakteru interiéru se pak výrazně podepisuje odhalená dřevěná konstrukce.

Dům v sadu, Radek Hadrbolec. Zdroj: Radek Hadrbolec
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Radek Hadrbolec
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Hradečno

Původně zemědělská usedlost se nachází na okraji v klidné části obce Hradečno. K usedlosti přiléhá stodola a působivý starý ovocný sad ve svažitém terénu s úvozem. Svah stoupá směrem k jihu, kde je přístup z komunikace do zadní části zahrady a nová kamenná garáž zapuštěná do svahu.

Investor chtěl pro potřeby trávení volného času, relaxace a sportu krytý bazén s víceúčelovou otevřenou halou. Jelikož si nové prostory bazénu a aktivit volného času vyžádaly značné nároky na místo, bylo by hmotově obtížné a nereálné rozšiřovat, „přilepovat“ další hmotu k jednoduché původní stodole (současný hobby objekt). Proto se přistoupilo k řešení samostatně stojícího objektu, vzhledem k dostatečně prostorné zahradě. Vznikl tvarově banální „dům v sadu“ - kamenný kvádr se sedlovou střechou a proskleným průčelím.

 

Návrh samostatného domu dále vycházel z myšlenky vtáhnout krásný sad s jeho atmosférou do interiéru, žít s ním, což dosud stávající hlavní dům, vzhledem ke své poloze, neumožňoval. Proto byla volena i prosklená dřevěná fasáda opticky přes dvě podlaží - umocněna v interiéru skleněnou podlahou zajišťující dostatek světla pro bazén. Kamenná cestička spojující garáž kopíruje původní úvoz. Byly voleny materiály zapadající přirozeně do krajiny a historie - dřevo, kámen, sklo, černý kov.

Nosný obvodový plášť je tvořen keramickým zdivem, minerální vlnou, provětrávanou mezerou a kamennou přizdívkou. Trámové stropy a nosné sloupy jsou z lepeného dřeva.

Dispozice domu je přehledná a jednoduchá. V přízemí se umístil bazén se sprchou, v zádveří je točité schodiště a šatna. V částečně podsklepeném suterénu se nachází kotelna s tepelným čerpadlem a zázemí pro chod bazénu. V patře vznikl otevřený prostor - pro volný čas, posezení, relaxaci i ubytování hostů - se sociálním zázemím. Do budoucna přibude lávka propojující patro s podkrovím původní stodoly.