Propojení garsoniéry a 2+1 v prvorepublikovém činžáku

Středa, 3. Leden 2018 - 0:59
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektonické studio Ateliér 111 architekti si připsalo už druhou rekonstrukci v rámci jednoho činžovního domu z období první republiky v pražských Vršovicích. Sloučením garsoniéry a bytu 2+1 klienti získali dostatek prostoru k životu i k práci. Dalšími plusy jsou vestavěná válenda v nice, pracovna a ložnice se samostatnou koupelnou. 

Byt pro Přemka, Ateliér 111 architekti, © Alexandra Timpau
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Barbora Weinzettlová
Ateliér ateliér 111 architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha - Vršovice
Datum realizace 2015

Po pěti letech, po dokončení bytu pro Zuzanu, se vracíme zpátky do Vršovic, do stejného činžovního domu z 30. let minulého století. Tentokrát navrhujeme byt pro Přemka a jeho rodinu. I v tomto případě se jedná o sloučení dvou bytových jednotek (2+1 s garsonkou). Vzniká jednoúrovňový byt 4+kk o celkové ploše 116 m2. Jen malými dispozičními úpravami dosahujeme úplně jiného komfortu bydlení, vytváříme útulné místo pro život celé rodiny.

Hned po příchodu do bytu se skrz hlavní obytný prostor otevírá průhled až do ulice. Do velké vstupní haly bez přímého denního osvětlení vestavujeme uzavíratelnou pracovnu, přisvětlenou přes schodiště luxferovým oknem, situovaným v místě zrušených vstupních dveří do jedné ze dvou původních bytových jednotek. Neobvyklým prvkem v hlavním obytném prostoru se stává vestavěná válenda v nice, využívající vystupující prostor stávajícího členění fasády. Součástí bytu je také ložnice se samostatnou koupelnou a v jeho protilehlé části dva dětské pokoje s oddělenými šatnami. Celý interiér ladíme do světlých přírodních tónů, původní parketovou podlahu ponecháváme, stejně jako špaletová okna a vnitřní dveře.